Πρώτη και καλύτερη η Τσέλσι | Νίκη-πρόκριση για τη Μίλαν

Για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League, οι “μπλε” έφεραν “τούμπα” το ματς στο Λονδίνο, νίκησαν 2-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και σφράγισαν την είσοδό τους στους “16” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Πρόκριση και για τη Μίλαν, που επικράτησε με 3-0 επί της Σάλτσμπουργκ στο “Σαν Σίρο” και επέστρεψε στα νοκ άουτ του θεσμού έπειτα από εννέα χρόνια.

Για τον 5ο όμιλο του Champions League, η Τσέλσι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε με 2-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Λονδίνο και πέρασε ως πρώτη στους “16” του θεσμού, με τους Κροάτες να μένουν στην τελευταία θέση και να λένε “αντίο” στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τη φετινή σεζόν. Στο άλλο παιχνίδι, η Μίλαν επικράτησε εύκολα με 4-0 επί της Σάλτσμπουργκ στο “Σαν Σίρο” και εξασφάλισε την πρόκριση της στα νοκ άουτ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, μετά από εννέα χρόνια. Οι Αυστριακοί θα συνεχίσουν στο Europa League, καθώς έμειναν πίσω από τους “ροσονέρι”.

Τσέλσι – Ντιναμό Ζάγρεμπ 2-1

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ αιφνιδίασε την Τσέλσι και στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μοχαράμι έβγαλε τη σέντρα, κεφαλιά – ασίστ του Όρσιτς και ο Πέτκοβιτς με κεφαλιά έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του κόντρα στην Τσέλσι στο Λονδίνο. Οι “μπλε” απάντησαν γρήγορα και ο Στέρλινγκ στο 18′, μετά από ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ, ισοφάρισε σε 1-1. Στο 31′ οι Λονδρέζοι έφεραν “τούμπα” το ματς. Ο Μάουντ έκανε το γύρισμα και ο Ζακάρια με πλασέ πίσω από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-1, με τον Ελβετό μέσο να σκοράρει στο ντεμπούτο του.

Το πρώτο μέρος ήταν συναρπαστικό. Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προηγήθηκε στο σκορ αλλά στη συνέχεια περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο, με την Τσέλσι να επιβάλει τον ρυθμό της, μετά το “σοκ” που δέχτηκε από το γρήγορο τέρμα των Κροατών, έβαλε δύο γκολ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με τον Σούταλο στο 50′ να πιάνει την κεφαλιά και τον Μεντί να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να πραγματοποιεί μια σπουδαία επέμβαση. Στο 56′ ο Όρσιτς έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σενεγαλέζου κίπερ των “μπλε”. Τίποτα δεν άλλαξε στο παιχνίδι, η Τσέλσι έκανε διαχείριση του σκορ, η Ντιναμό δεν μπόρεσε να βρει κάτι καλύτερο και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι “μπλε” σφράγισαν την πρωτιά και την πρόκρισή τους στους “16” του Champions League και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά το “χαστούκι” από την Μπράιτον και την ήττα με 4-1 για την Premier League.

Γκολ: 18′ Στέρλινγκ, 30′ Ζακάρια / 7′ Πέτκοβιτς

Κίτρινες: 39′ Κουλιμπαλί / 22′ Μίσιτς, 54′ Ιβάνουσετς, 89′ Μοχαράμι

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τσαλόμπα, Κουλιμπαλί (64′ Τιάγκο Σίλβα), Τσίλγουελ, Μάουντ, Ζακάρια (71′ Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο, Στέρλινγκ, Χάβερτζ (64′ Γκάλαχερ), Ομπαμεγιάνγκ (64′ Μπρόγια)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Ριστόφσκι (69′ Εμρέλι), Σούταλο, Πέριτς, Μίσιτς, Μοχαραμί, Ιβάνουσετς, Αντέμι (83′ Μπούλατ), Λιούμπισιτς, Πέτκοβιτς (83′ Ντρμιτς), Όρσιτς (90′ Σπίκιτς)

Μίλαν – Σάλτσμπουργκ 4-0

H Μίλαν ξεκίνησε δυναμικά το ματς και μόλις στο 4ο λεπτό ο Ερναντέζ με αριστερό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κεν και άουτ. Οι “ροσονέρι” εξαργύρωσαν την υπεροχή τους και στο 14′ ο Ζιρού με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Τονάλι, έκανε το 1-0 κόντρα στη Σάλτσμπουργκ. Στο 27′ ο Γάλλος φορ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.  Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για τους Αυστριακούς ήρθε στο 38′, αλλά η προσπάθεια του Κιάεργκααρντ δεν ανησύχησε τον Ταταρουσάνου. Ένα λεπτό αργότερα (39′) ο Σούσιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά δεν έβαλε αρκετή δύναμη και ο κίπερ των γηπεδούχων δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μίλαν να βρίσκει γκολ στο καλό της διάστημα, να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 και να βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση της στους “16” του Champions League. Η Σάλτσμπουργκ δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους “ροσονέρι”, που είχαν “μπλοκάρει” τα επιθετικά ατού των Αυστριακών.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τη Μίλαν. Σέντρα του Ρέμπιτς, κεφαλιά πάσα του Ζιρού και ο Κρούνιτς με νέα κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους “ροσονέρι” στο 46′. Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 57′ ο Ζιρού, μετά από ωραία προσωπική ενέργεια του Λεάο, διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έκανε το 3-0. Oι Μιλανέζοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους και στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Δεύτερη ασίστ του Ζιρού και ο Μεσίας με δυνατό σουτ έκανε το πανηγυρικό 4-0 κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Στο Europa League οι Αυστριακοί, στους “16” οι πρωταθλητές Ιταλίας.

Γκολ: 14′,57′ Ζιρού, 46′ Κρούνιτς, 90+1′ Μεσίας / –

Κίτρινες: – / 43′ Οκαφόρ, 61′ Γκουρνά Ντουάτ

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλουλού (86′ Γκάμπια), Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ (77′ Μπαλό Τουρέ), Τονάλι, Μπενασέρ (70′ Πομπέγκα), Ρέμπιτς, Κρούνιτς (77′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (69′ Μεσίας), Ζιρού

Σάλτσμπουργκ: Κεν, Ντέντιτς, Σολέ (46′ Μπερνάρντο), Πάβλοβιτς, Βέμπερ (77′ Ούλμερ), Ζάιβαλντ, Γκουρνά Ντουάτ (64′ Καμερί), Κιάεργκααρντ, Σούτσιτς, Αντάμου (62′ Σέσκο), Οκαφόρ (77′ Κοϊτά)