«Κλείδωσε» την τριάδα με «γκέλα» η Τσέλσι

Οι «μπλε» δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Λέστερ και έμεινε στο 1-1 σε εξ αναβολής ματς για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για την εξ αναβολής 27η στροφή του πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» κόντρα στη Λέστερ, ωστόσο παραμένει στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι δεν είχε γρήγορο ρυθμό και οι ομάδες δεν απείλησαν πολλές φορές σε κανένα από τα δύο ημίχρονα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο ματς, συγκεκριμένα μόλις στο 6ο λεπτό με ένα εξαιρετικό γκολ που πέτυχε ο Τζέιμς Μάντισον. Οι «μπλε» κατάφεραν να απαντήσουν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με τον Αλόνσο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ρις Τζέιμς και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα Σμάιχελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και απείλησαν την εστία του Σχμάιχελ. Στο 62ο λεπτό του αγώνα, ο Ζίγιες με μια τρομερή σέντρα βρήκε τον Λουκάκου, ο οποίος δεν κατάφερε με κεφαλιά να βρει τον στόχο. Ο Τζέιμς απείλησε με ένα μακρινό σουτ στο 72ο λεπτό, ωστόσο κάτι αξιόλογο μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν υπήρξε και έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1 και την ισοπαλία αντίστοιχα.

ΓΚΟΛ: 34′ Αλόνσο / 6′ Μάντισον
Κίτρινες: 47′ Καντέ, 59′ Λουκάκου, 66′ Ρούντιγκερ, 85′ Ζορζίνιο / 64′ Έβανς

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ (72΄Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο, Ζίγιες, Πούλισικ (72΄Αθπιλικουέτα), Λουκάκου (78΄Χάβερτζ).

Λέστερ (Μπρέντναν Ρότζερς): Σμάιχελ, Αμαρτέι, Φοφανά, Έβανς, Μεντί, Καστάνιε, Τόμας, Ντιούσμπερι Χολ, Μάντισον, Βάρντι (78΄Πέρεθ), Ιεαντάτσο (64΄Μπαρνς).