Η Μίντλεσμπρο σόκαρε την Τσέλσι και βλέπει… Γουέμπλεϊ

Η “Μπόρο” πήρε τη νίκη με 1-0 επί των “μπλε” στο “Ρίβερσαϊντ”, στην πρώτη κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του League Cup, και ο επαναληπτικός του “Στάμφορντ Μπριτζ” στις 23 Ιανουαρίου αναμένεται… καυτός.

Η Μίντλεσμπρο πανηγύρισε τεράστια νίκη με 1-0 επί της Τσέλσι στο “Ρίβερσαϊντ” και απέκτησε αβαντάζ για την πρόκριση στον τελικό του League Cup έναντι των “μπλε”, ενόψει της ρεβάνς των δύο ομάδων στο “Στάμφορντ Μπριτζ” στις 23 Ιανουαρίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μίντλεσμπρο έκανε γκολ τη μοναδική μεγάλη φάση της στο πρώτο μέρος, με την Τσέλσι από την πλευρά της να σπαταλάει τρεις μεγάλες ευκαιρίες, όλες με τον Πάλμερ. Στο 31′ έστειλε τη μπάλα άουτ σε απίστευτο τετ α τετ, ενώ στις καθυστερήσεις είχε ακόμη δύο μεγάλες φάσεις, πρώτα αστοχώντας με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή και ακολούθως αποτυγχάνοντας να νικήσει τον κίπερ των γηπεδούχων, που πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 1-0, χάρη στο γκολ του Χάκνεϊ στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, η Τσέλσι είχε συντριπτική υπεροχή στην κατοχή μπάλας, έκλεισε την Μίντλεσμπρο στα καρέ της, όμως οι “μπλε” δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της “Μπορο”. Η ομάδα του Μάικλ Κάρικ τα πήγε εξαιρετικά στο αμυντικό σχέδιό της και πανηγύρισε εν τέλει μία μεγάλη νίκη που της επιτρέπει να κάνει όνειρα τελικού ενόψει της ρεβάνς του “Στάμφορντ Μπριτζ” στις 23 Ιανουαρίου.

ΓΚΟΛ: 37′ Χάκνεϊ / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’+3′ Τζόουνς / 30′ Κόλγουιλ
Στατιστικό: O Χάρντεν Χάκνεϊ έγινε  ο πρώτος παίκτης της Μίντλεσμπρο που σκόραρε απέναντι στην Τσέλσι μετά από τον Μαρκ Βίντουκα τον Αύγουστο του 2006, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί που ήθελε την “Μπόρο” να μη βρίσκει δίχτυα απέναντι στους “μπλε” για 14 ώρες και 6 λεπτά.

Μίντλεσμπρο: Γκλόβερ, Φαν ντεν Μπεργκ, Φράι, Ένγκελ, Μπανγκουρά (20′ Μπανγκουρά), Μπάρλασερ, Χάκνεϊ, Τζόουνς, Χόουσον, Κρουκς, Λατ (5′ Κόμπερν).

Τσέλσι: Πέτροβιτς, Γκουστό (90′ Γκίλκριστ), Ντισασί, Τιάγκο Σίλβα, Κόλγουιλ, Φερνάντες (63′ Μπρόγια), Καϊσέδο, Γκάλαχερ, Πάλμερ, Μαντουέκε (63′ Μούντρικ), Στέρλινγκ.//Λ.