Εύκολη νίκη για Τσέλσι, δύσκολη η παραμονή για Λιντς

Οι «λονδρέζοι» κέρδισαν 3-0 τα «παγώνια» στο εκτός έδρας παιχνίδι της 33ης αγωνιστικής.

Η Τσέλσι κέρδισε πολύ εύκολα την Λιντς εκτός έδρας με 3-0 με γκολ των Μάουντ, Λουκάκου και Πούλισικ, παρέμεινε στην τρίτη θέση διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από Άρσεναλ και Τότεναμ. Από την άλλη, η Λιντς βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού με 24 βαθμούς.

Σε θέση οδηγού ήταν η Τσέλσι από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Το πρώτο σουτ των Λονδρέζων μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Μέισον Μάουντ ο οποίος με μία πολύ όμορφη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία του Μεσλιέ. Στο 24ο λεπτό ο διαιτητής δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ντάνιελ Τζέιμς, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο της. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ρομέλου Λουκάκου χάνει τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά που πέρασε λίγα μέτρα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι είχε την υπεροχή. Ο Πούλισικ στο 54ο λεπτό διεύρυνε το προβάδισμα των «μπλε» σκοράροντας ένα πολύ όμορφο γκολ, δυσκολεύοντας πολύ τη δουλειά της Λιντς. Οι «γηπεδούχοι» δεν μπόρεσαν να ανεβάσουν ρυθμό, με την Τσέλσι να επιβάλλει τον ρυθμό της. Ο Ρομέλου Λουκάκου, έκανε το 3-0 με ένα πολύ όμορφο σου από την κορυφή της εστίας στο 84ο λεπτό, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.