Επιτέλους νίκη για την Τσέλσι!

Οι “μπλε” πήγαν στη διακοπή για το Μουντιάλ του Κατάρ αγνοώντας τη χαρά της νίκης στην Premier League (2 ισοπαλίες και 3 ήττες), αλλά κόντρα στην Μπόρνμουθ έβγαλαν αντίδραση, επικράτησαν με 2:0 και… ανάσαναν ξανά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 8′ για την Τσέλσι. Ωραίο γέμισμα του Κουκουρέγια μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Χάβερτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τράβερς. Η Μπόρνμουθ ήταν παθητική στα πρώτα λεπτά, επέτρεπε στους “μπλε” να κυκλοφορούν με ευκολία την μπάλα και στο 16′ το… πλήρωσε. Γύρισμα του Στέρλινγκ από τα δεξιά, προβολή τους Χάβερτς και 1:0 για τους γηπεδούχους. Στο 26′ η ομάδα του Πότερ απλοποίησε τα πράγματα, με τον Μάουντ να πλασάρει ιδανικά τον κίπερ των κερασιών και να κάνει το 2:0. Τα “κεράσια” προσπαθούσαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Κέπα. Με άνεση η Τσέλσι πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων, ήταν κυριαρχική στα πρώτα 45 λεπτά, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν σχεδόν… αόρατοι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλή στιγμή για τους “μπλε”. Ο Ζακάρια σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ στο 56ο λεπτό. Στο 60′ η Τσέλσι απείλησε ξανά, με τον Χάβερτς να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 74′ η ομάδα του Πότερ έχασε νέα ευκαιρία. Ωραία κεφαλιά του Κουλιμπαλί από σέντρα του Αθπιλικουέτα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τα “κεράσια” ήρθε στο 79′, αλλά ο Κέπα σταμάτησε το σουτ του Κρίστι. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, οι “μπλε” επέστρεψαν στις νίκες, βρίσκονται στην 8η θέση με 24 βαθμούς και… κυνηγάνε το τρένο της τετράδας.

ΓΚΟΛ: 16′ Χάβερτς, 24′ Μάουντ / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ:

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς (53′ Αθπιλικουέτα), Κουλιμπαλί, Σίλβα, Κουκουρέγια, Ζορζίνιο, Ζακάρια (82′ Γκάλαχερ), Μάουντ, Στέρλινγκ (88′ Τσαλόμπα), Χάβερτς, Πούλισικ (82′ Ομπαμεγιάνγκ).

Μπόρνμουθ: Τράβερς, Σμιθ, Σένεσι, Κέλι, Ζεμούρα, Στέισι (46′ Άντονι), Κουκ, Λέρμα, Μπίλινγκ (66′ Κρίστι), Σολάνκε, Μουρ (85′ Ντεμπελέ).//

Εύκολο απόγευμα για τον Κέπα, που κράτησε το μηδέν στη νίκη της Τσέλσι με 2:0 επί της Μπόρνμουθ. (AP Photo)