Εφιαλτικό ντεμπούτο Πότερ και τελευταία η Τσέλσι

Οι Λονδρέζοι έμειναν για ακόμη έναν αγώνα μακριά από τον καλό τους εαυτό, έληξαν ισόπαλοι 1-1 με τη Σάλτσμπουργκ και συνέχισαν τις κακές τους εμφανίσεις στη διοργάνωση.

Η έλευση του Γκράχαμ Πότερ δεν… άλλαξε την εικόνα της Τσέλσι. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τη Σάλτσμπουργκ στο Στάμφορντ Μπριτζ και βυθίστηκε στην τελευταία θέση του ομίλου.

O αγώνας:

Η Τσέλσι ήταν ο οδηγός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Οι Λονδρέζοι πίεζαν, δημιουργούσαν φάσεις, όμως δεν κατάφερναν να τις μετουσιώσουν σε τέρμα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, σε μία φάση διαρκείας ο Στέρλινγκ σούταρε, η μπάλα βρήκε στα σώματα και κατέληξε στον Μάουντ, ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, οι “γηπεδούχοι” βρήκαν από νωρίς το γκολ. Ο Μάουντ έκανε μια κοντινή, κάθετη πάσα προς τον Στέρλιγνκ ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι “φιλοξενούμενοι” δεν το έβαλαν κάτω, έψαξαν την απάντηση και την ισοφάριση. Έφτασαν πολύ κοντά στο 1-1 στο 73′ όμως ο Κέπα μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Οκαφόρ. Η Σάλτζμπουργκ απείλησα ξανά δύο λεπτά αργότερα, με τον Ανταμού να γυρίζει τη μπάλα στον Οκαφόρ, που σούταρε και “πάγωσε” το Στάμφορντ Μπριτζ, κάνοντας το 1-1.

Γκολ: 48′ Στέρλινγκ / Οκαφόρ 75′

Κίτρινες: 79′ Τζέιμς / 76′ Αντάμου, 77′ Πάβλοβιτς, 78′ Ούλμερ, 89′ Καπάλδο

Τσέλσι: Κέπα, Ζορζίνιο, Τιάγκο Σίλβα, Κόβατσιτς, Ομπαμεγιάνγκ, Στέρλινγκ, Μάουντ, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Χάβερτς, Κουκουρέγια

Σάλτσμπουργκ: Κουν, Καπάλντο, Σέσκο, Σάιβαλντ, Κέργκαρντ, Ούλμερ, Σούτσιτς, Πάβλοβιτς, Ντέντιτς, Οκαφόρ, Μπερνάρντο