Ανατροπή “αγίων” και η Τσέλσι στο “καναβάτσο”

Σπουδαία νίκη για το σύνολο του Χάσενχουλτ, που επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι, ανατρέποντας το αρχικό γκολ του Στέρλινγκ.

Επιτέλους “άγιασε” θα έλεγε κάποιος για την Σαουθάμπτον. Οι “άγιοι” έκαναν ένα εκπληκτικό παιχνίδι κόντρα στην Τσέλσι, ειδικά από τη στιγμή που έμειναν πίσω στο σκορ. Το τελικό 2-1 μάλλον να τους αδικεί, καθώς έχασαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τούχελ παρόλο που μπήκε με ορμή στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με τον Στέρλινγκ, είδε μέσα σε πέντε λεπτά την ομάδα του να χάνει το προβάδισμα και μάλιστα, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ εις βάρος της. Στους 7 βαθμούς παρέμεινε η Τσέλσι, με την Σαουθάμπτον να τη φτάνει στη βαθμολογία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Σαουθάμπτον να μπαίνει ορμητικά και να χάνει την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Τσε Άνταμς να δέχεται το στοπ του Μεντί από το ύψος του πέναλτι. Η Τσέλσι ανέβασε στροφές και απείλησε τέσσερεις φορές σε διάστημα 6 λεπτών, με τους Μάουντ, Ζίγες και δύο φορές τον Στέρλινγκ να βλέπουν τις προσπάθειες τους να σταματούν στον Μπαζούνου.

Η ομάδα του Τούχελ ανέβαζε συνεχώς την απόδοσή της, με την Σαουθάμπτον να δυσκολεύεται να αλλάξει περισσότερες από τρεις πάσες σε κάθε κατοχή και άνοιξε το σκορ στο 23′ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ γίνεται αποδέκτης της εξαιρετικής ενέργειας του Μάουντ και με δεύτερη προσπάθεια να νικάει τον Μπαζούνου. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με τον Λάβια να πιάνει εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής και να νικάει τον Μεντί, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 28′. Η Σαουθάμπτον μάλιστα συνέχισε να βγαίνει με τεράστια ευκολία στην επίθεση και να πατάει την περιοχή του Μεντί.

Η Σαουθάμπτον μάλιστα έκανε και την ανατροπή πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους Γουόρντ-Πράους, Περρό και Άρμοστρονγκ να συνεργάζονται εξαιρετικά και το τελευταίο ανενόχλητος στη μικρή περιοχή να νικάει τον Μεντί. Ο Κουκουρέγια σταμάτησε την προσπάθεια του Άρμοστρονγκ πάνω στη γραμμή στο 51′, με την άμυνα της Τσέλσι να αδυνατεί να ανακόψει τις επιθέσεις των γηπεδούχων,

H Τσέλσι ακόμη και μετά τις αλλαγές του Τούχελ δυσκολευόταν να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπαζούνου, ενώ οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις δικές τους στιγμές και από στατικές φάσεις, με τον Σίλβα να διώχνει πάνω στη γραμμή με τακουνάκι την κεφαλιά του Σαλίσου στο 74′. Στο 82′ και μετά από ώρα ο Μπαζούνου είπε όχι σε κεφαλιά του Μπρόγια από πλεονεκτική θέση. Τελευταία καλή στιγμή για τη Τσέλσι στο 90′ με τον Στέρλινγκ να αστοχεί ξανά.

Γκολ: Λάβια 28′, Άρμοστρονγκ 45’/ Στέρλινγκ 23′

Κίτρινες: Σαλίσου 54′, Γουόρντ-Πράους / Πούλισικ 80′

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάσενχουλτ)Μπαζούνου, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέλα-Κότσαπ, Σαλίσου, Περρό (Τζενέπο 73′), Γουόρντ-Πράους, Λάβια (Αρίμπο 60′), Ελγιουνούσι, Ντιαλό, Άρμστρονγκ (Λιάνκο 86′), Άνταμς.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα (Τσίλγουελ 67′), Σίλβα, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια, Λόφτους-Τσικ (Κόβασιτς 46′), Ζορζίνιο (Μπρόγια 67′), Μάουντ, Ζίγες, Χάβερτζ (Πούλισικ 67′), Στέρλινγκ.