Βλέπει… αστέρια η Νιουκάστλ

Οι “καρακάξες” άλωσαν το Λονδίνο και βλέπουν… Champions League με τη νίκη τους με 2-1 επί της Τότεναμ, που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο την κορυφή της Premier League.

Για την 12η αγωνιστικής της Premier League η Νιουκάστλ πήρε σπουδαίο διπλό στο Λονδίνο, επικρατώντας με 2-1 επί της Τότεναμ και οι καρακάξες ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας και ονειρεύονται… Champions League. Από την άλλη, οι “πετεινοί” έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρωτοπόρο Άρσεναλ στους δύο πόντους και παρέμειναν στην 3η θέση με 23 βαθμούς.

Η Τότεναμ μπήκε φουριόζα στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό ο Σον με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Πόουπ και παράλληλα το πρώτο μήνυμα στη Νιουκάστλ. Ο Νοτιοκορεάτης ήταν κεφάτος και στο 9′ και το 11′ αντίστοιχα πλησίασε ξανά το γκολ, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Οι “καρακάξες” στο 26′ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Καλούμ Γουίλσον να σουτάρει και τον Λορίς να μπλοκάρει σταθερά.

Ο Κέιν στο 29′ είδε τον Πόουπ να του λέει “όχι” στο δεξί συρτό σουτ που επιχείρησε και δύο λεπτά αργότερα (31′) η Νιουκάστλ άνοιξε το σκορ με τον Καλούμ Γουίλσον, που “έσκαψε” ωραία την μπάλα πάνω από τον κίπερ των “πετεινών” και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 40′ οι “καρακάξες”… ξέραναν τους “πετεινούς”, με τον Αλμιρόν να σουτάρει και να νικάει τον Λορίς για το 2-0. Ολοκληρωτική ψυχρολουσία για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, που πήγε στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ και με δύο γκολ… στην πλάτη της.

Η Τότεναμ ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο και στο 54′ ο Κέιν με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά στο ματς την ομάδα του. Η Νιουκάστλ στο 58′ παραλίγο να κάνει το 3-1, αλλά το σουτ του Καλούμ Γουίλσον πέρασε μόλις άουτ. Οι “πετεινοί” πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο αγώνας έληξε 2-1 υπέρ της Νιουκάστλ, που… πάτησε τετράδα και ονειρεύεται το Champions League.

Γκολ: 54′ Κέιν / 31′ Γουίλσον, 40′ Αλμιρόν

Κίτρινες: 31′ Μπεντακούρ, 59′ Σεσενιόν, 66′ Σκιπ, 90′ Έμερσον / 68′ Γουίλσον, 84′ Πόουπ

Τότεναμ: Λορίς, Σάντσεζ (81′ Ντόχερτι), Ντάιερ, Λενγκλέ (81′ Ντέιβις), Σεσενιόν (61′ Πέρισιτς), Σκιπ (66′ Λούκας Μόουρα), Μπισούμα, Μπεντακούρ, Έμερσον, Σον, Κέιν

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες (89′ Σέλβεϊ), Γουίλοκ (75′ Μέρφι), Αλμιρόν, Ζοέλινγτον, Γουίλσον (89′ Γουντ)