Οι “πετεινοί” πέταξαν στην 3η θέση

Ο Χάρι Κέιν έφτασε τα 192 γκολ στο 400ο παιχνίδι του, ο Χόιμπιεργκ… υπέγραψε και οι δυο τους έδωσαν μία πολύ σημαντική νίκη στην Τότεναμ, απέναντι στην Έβερτον με 2-0, για την 11η αγωνιστική της Premier League.

Η Τότεναμ υποδέχθηκε την Έβερτον στο “Τότεναμ Χότσπουρ Στέιντιουμ” για την 11η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Ο Χάρι Κέιν με το γκολ του… έσπασε άλλο ένα ρεκόρ, καθώς για 5ο συνεχόμενο ματς στην Premier League σκοράρει με τη φανέλα των “πετεινών” και αυτό είναι και το μεγαλύτερο σερί που… τρέχει στο εν λόγο πρωτάθλημα. Ο Χόιμπιεργκ πέτυχε το τρίτο του τέρμα για φέτος και συνδυαστικά “ανέβασαν” την Τότεναμ στους 23 βαθμούς και την τρίτη θέση. Η Έβερτον παραμένει στους 10 βαθμούς και την 14η θέση.

Τα πρώτα 10 λεπτά η Τότεναμ είχε τη… συντριπτική κατοχή (85%), προσπαθώντας να διασπάσει την “καλοστημένη” αμυντική διάταξη της Έβερτον, χάνοντας μία πολύ καλή στιγμή με τον Ριτσάρλισον στο 7ο λεπτό. Τα “ζαχαρωτά” άντεξαν στην πίεση και στο 23′ “σπατάλησαν” μία απίστευτη ευκαιρία, προκειμένου να… ανοίξουν το σκορ. Ο Γκρέι ξεπέρασε τον Μπεντακούρ σαν… να μην υπάρχει, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς. Στο 31ο λεπτό της αναμέτρηση ήταν η σειρά του Κέιν να απειλήσει. Ο Άγγλος επιθετικός, ξεπέρασε με μία εντυπωσιακή ντρίμπλα τον Γκεγιέ, βρέθηκε απέναντι από τον Πίκφορντ και πλάσαρε, αλλά ο διεθνής γκολκίπερ του έκλεισε το οπτικό πεδίο και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 43′ η Έβερτον, έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Ονάνα αυτή τη φορά, ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με μία εντυπωσιακή κούρσα, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, πέρασε πάνω από την εστία του Γιορίς. Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, άνηκε στην Τότεναμ. Στις καθυστερήσεις ο Κέιν έβγαλε τη σέντρα, ο Ριτσάρλισον έκανε την προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πίκφορντ, καθώς δεν είχε την ιδανικότερη στάση σώματος για να στείλει τη μπάλα εκεί που θέλει. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα χωρίς σκορ, με την Τότεναμ να “ψάχνει” το γκολ και την Έβερτον να δείχνει πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει, όταν βρει χώρο.

Το μήνυμα κατά του ρατσισμού που “έδειξαν” οι γιγαντοοθόνες του “Τότεναμ Χότσπουρ Στέιντιουμ” πριν την έναρξη του αγώνα. (@SpursOfficial / Twitter)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, τα “σπιρούνια” μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένα να σκοράρουν. Ο Κέιν στο 53′ σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Πίκφορντ όμως, να απομακρύνει με γροθιές, διατηρώντας το 0-0. Ο Σον τρία λεπτά αργότερα… έκρουσε τον κώδων του κινδύνου, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε και έστειλε την προς την εστία με την πλάτη, αλλά ο Πίκφορντ μάζεψε τη μπάλα. Στο 58ο λεπτό ο γκολκίπερ της Έβερτον, ανέτρεψε τον Κέιν, μετά την απόκρουση στο σουτ του Ντόχερτι και ο ρέφερι υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Άγγλος επιθετικός, ανέλαβε την εκτέλεση και κατάφερε να νικήσει τον Πίκφορντ, παρά την πολύ καλή προσπάθεια που έκανε και λίγο έλλειψε να αποκρούσει. Με αυτό τον τρόπο η Τότεναμ πήρε το “κεφάλι” στο σκορ με 1-0.

Η στιγμή που ο Πίκφορντ, ανατρέπει τον Κέιν, εντός της περιοχής του. (Ap photo)

Τα εναπομείναντα λεπτά, η Τότεναμ διατηρούσε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα γενικότερα και διαχειριζόταν το υπέρ της προβάδισμα, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Από την άλλη η Έβερτον, η οποία στο πρώτο μέρος έδειχνε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά, στο δεύτερο δεν… κατέβηκε στο γήπεδο. Τα τελευταία λεπτά προσπαθούσε να πλησιάσει με αξιώσεις την εστία του Γιορίς, αλλά δεν έδειχνε ικανή να μπορεί να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Στο 87ο λεπτό οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το παιχνίδι, όταν κατέγραψαν το 2-0. Ο Μπεντακούρ, μετά από ωραία κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε σέντρα και βρήκε τον Χόιμπιεργκ, ο οποίος καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση, αλλά τελικά μετά από κόντρα στον Ιγουόμπι, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι η Τότεναμ πήρε μία σπουδαία νίκη και έφτασε τους 23 βαθμούς και την τρίτη θέση. Από την άλλη η Έβερτον παρέμεινε στους 10 και την 14η θέση.

Γκολ: 59′ Κέιν, 86′ Χόιμπιεργκ

Κίτρινες: 37′ Μπεντακούρ / 12′ Μοπέ, 44′ ΜακΝιλ, 54′ Γκεγιέ, 81′ Μικολένκο

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ρομέρο (Σάντσες 87′), Ντάιερ, Ντέιβις, Ντόχερτι (Σπένσε 90’+3′), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ (Σκιπ 90’+4′), Πέρισιτς, Ριτσάρλισον (Μπισουμά 52′), Σον, Κέιν (Μόουρα 90’+3′)

Έβερτον (Φρανκ Λάμπραρντ): Πίκφορντ, Κόουλμαν (Γκάρνερ 67′), Κόουντι, Ταρκόφσκι, Μικολένκο, Ονάνα, Γκεγιέ (Ροντόν 81′), Ιγουόμπι, Μακ Νιλ, Μοπέ (Κάλβερτ-Λιούιν 67′), Γκρέι