Έκοψε τα φτερά των “γλάρων” ο Κέιν

Η Τότεναμ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, απέναντι στην Μπράιτον και να παραμείνει, μόνη, στην τρίτη θέση της Premier League με 20 βαθμούς. Η αναμέτρηση κρίθηκε, χάρη σε γκολ του Άγγλου στράικερ.

Η Μπράιτον υποδέχθηκε την Τότεναμ στο “Άμεξ Στάντιουμ” για την 10η αγωνιστική της Premier League. Οι “πετεινοί” με αυτό το σπουδαίο διπλό, κατάφεραν να φτάσουν τους 20 βαθμούς και να παραμείνουν, μόνοι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η Μπράιτον παραμένει στην έκτη θέση με 14 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση, με όρεξη να παίξουν ποδόσφαιρο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Η πρώτη απειλή, ήρθε στο 4′, όταν ο Σον εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, ο Σάντσες όμως, βρισκόταν σε ετοιμότητα. Η Μπράιτον ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 11′ με τον Μακ Άλιστερ να σουτάρει, αλλά ο Γιορίς έκανε την επέμβαση. Σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό, ένα λεπτό αργότερα, ο Ντόχερτι εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο όμως, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σάντσες. Στο 17′ οι “γλάροι” έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία, καθώς ο Γουέλμπεκ σούταρε από τα όρια της περιοχής, χωρίς να μπορεί να βρει στόχο. Στο 21′ η Τότεναμ προειδοποίησε, με το πολύ δυνατό σουτ Μπεντακούρ, το οποίο απομάκρυνε ο κίπερ της Μπράιτον και ένα λεπτό μετά, ο Κέιν βρήκε δίχτυα. Ο Σον έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Άγγλος στράικερ με γυριστή κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα στα “σπιρούνια”.

Στο 28′ η Μπράιτον, προσπάθησε να βρει την ισοφάριση, αλλά η “βολίδα” του Καϊσέδο, σταμάτησε πάνω στον Γιορίς, ο οποίος πραγματοποίησε μία εξαιρετική επέμβαση. Στο 36′ και στο 39′, Ντανκ και Μαρτς, έχασαν δύο ακόμα καλές στιγμές, προκειμένου να φέρουν το ματς, στα ίσα. Στο 44′ ο Γουέλμπεκ δημιούργησε την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, όταν σούταρε δυνατά, έξω από την περιοχή, ο Γιορίς όμως, έπεσε στη γωνία του και διατήρησε το προβάδισμα για τους “πετεινούς”. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με την Τότεναμ να προηγείται με 1-0.

Η στιγμή, που ο Χάρι Κέιν “ανοίγει” το σκορ για την Τότεναμ. (Ap photo)

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, η Τότεναμ οπισθοχώρησε, δίνοντας την κατοχή στην Μπράιτον, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να “χτυπήσουν” στην αντεπίθεση. Οι “γλάροι” παρά τον έλεγχο της μπάλας, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποια ουσιαστική τελική ευκαιρία. Στο 62′ ο Κέιν έχασε μία καλή στιγμή, για την ομάδα του Λονδίνου, καθώς η προσπάθεια του, κατέληξε λίγο έξω από την εστία. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Άγγλος στράικερ προσπάθησε να “νικήσει” τον Σάντσες, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στο 75′ ο Σον σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ, με ένα φαλτσαριστό σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά ακυρώθηκε σωστά, ως οφσάιντ.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν, με την Μπράιτον να προσπαθεί να βρει την “ρήγμα” στην άμυνα της Τότεναμ, αλλά τα “σπιρούνια” διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και κατάφεραν να πάρουν την έκτη τους νίκη, σε εννέα αναμετρήσεις που έχουν δώσει, ενώ βρισκόμαστε στη δέκατη αγωνιστική ημέρα. Έτσι “κατοχύρωσε” την τρίτη θέση με 20 βαθμούς, ενώ για την Μπράιτον, ήταν το όγδοο ματς που δίνει και έχει καταφέρει να συγκεντρώσει 14 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση.

Γκολ: 22′ Κέιν

Κίτρινες: 49′ Βέλτμαν / 18′ Κέιν, 31′ Μπισουμά

Μπράιτον (Ντε Τσέρμπι): Σάντσεθ, Βέλτμαν (Λάμπτεϊ 89′), Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς, Μακ Άλιστερ, Καϊσέδο (Ζιλμούρ 89′), Εστουπινιάν (Μιτομά 67′), Γκρος (Λαλάνα 82′), Τροσάρ, Γουέλμπεκ

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Ρομέρο, Ντόχερτι, Μπεντακούρ, Χόιμπιεργκ, Μπισούμα (Ριτσάρλισον 70′), Σεσενιόν, Σον (Πέρισιτς 80′), Κέιν (Σκιπ 90′)