Ο Κέιν έσωσε την… παρτίδα

Με το γκολ του Άγγλου στράικερ στην εκπνοή του αγώνα, η Τότεναμ “άρπαξε” τη νίκη μέσα από τα χέρια της Τσέλσι, σε ένα παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 2-2, για τη δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Παρά το γεγονός ότι η Τσέλσι ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Κέιν έβαλε την υπογραφή του στη μεγάλη ισοφάριση για το 2-2 στην εκπνοή του αγώνα. Ο Κουλιμπαλί πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη διοργάνωση, ο Χόιμπεργκ ισοφάρισε, με τον Ρις Τζέιμς να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Το γκολ του Άγγλου στράικερ των “σπιρουνιών” στις καθυστερήσεις όμως, έδωσε στην Τότεναμ τον βαθμό της ισοπαλίας, κόβοντας τη… φόρα των “μπλε”.

Ο αγώνας:

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την Τότεναμ, να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την Τσέλσι να ισορροπεί το παιχνίδι στη συνέχεια και να προσπαθεί υπομονετικά να αναπτυχθεί, ψάχνοντας το γκολ. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 18′ και ανήκε στους “γηπεδούχους”. Ο Χάβερτζ συνδυάστηκε υπέροχα με τον Στέρλινγκ, με τον Γιορίς να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Ο Κουκουρέγια εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Κουλιμπαλί να πιάνει εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “μπλε”. Στη συνέχεια τα “σπιρούνια” έψαξαν την ισοφάριση με τον Σενσενιόν που έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Τσέλσι, όμως ο Μεντί του είπε “όχι”. Στη συνέχεια οι “μπλε” κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, ψάχνοντας να βρουν χώρους να διασπάσουν την καλά οχυρωμένη άμυνα της Τότεναμ, με τους “φιλοξενούμενους” να αντέχουν και να μην επιτρέπουν στους “γηπεδούχους” να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ  απείλησε με το… καλημέρα. Ο Σον βγήκε τετ-α-τετ, με τον Μεντί, να τον κλείνει υπέροχα, κρατώντας το μηδέν. Στη συνέχεια η Τσέλσι ανέβασε και πάλι ρυθμούς, με τους “φιλοξενούμενους” να κλείνονται πίσω, περιμένοντας τους “μπλε”. Στο 60ο λεπτό ο Στέρλινγκ αστόχησε από θέση βολής, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0 για την ομάδα του, με την Τότεναμ να απαντά ένα λεπτό αργότερα με τον Χάρι Κέιν να βγαίνει στην αντεπίθεση, βρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα, δίπλα από το δοκάρι του Μεντί. Στο 68ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση για την Τότεναμ. Ο Χόιμπεργκ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και με τη βοήθεια της κόντρας έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Μεντί για το 1-1. Ο Κόντε το πανηγύρισε έξαλα μπροστά στον πάγκο της Τσέλσι με την κατάσταση μεταξύ των ανθρώπων των δύο ομάδων να ξεφεύγει. Στη συνέχεια οι “μπλε” ανέβασαν και πάλι ρυθμούς ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Ο Χάβερτζ έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από μαγική σέντρα του Τζέιμς και έστειλε τη μπάλα άουτ. Στη συνέχεια όμως ο Άγγλος δεξιός οπισθοφύλακας των “μπλε” τιμώρησε τα “σπιρούνια”, σκοράροντας με εξαιρετικό πλασέ, βάζοντας ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά, η Τότεναμ πίεσε, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε με τον Κέιν στο 96′, που σκόραρε με κεφαλιά, φέρνοντας το “Λονδρέζικο ντέρμπι” στα ίσα στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Γκολ: 19′ Κουλιμπαλί, 77′ Τζέιμς / 68′ Χόιμπεργκ, 90+6 Κέιν

Κίτρινες: 41′ Τζειμς, 62′ Μεντί, 87′ Χάβερτζ

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια, Λόφτους Τσικ, Ζορζίνιο (76′ Αθπιλικουέτα), Καντέ (85′ Πούλισικ), Μάουντ, Χάβερτζ (89′ Μπρόγια) , Στέρλινγκ (85′ Γκάλαχερ)

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον (82′ Μόουρα), Σεσενιόν (58′ Ριτσάρλισον), Χόιμπεργκ, Μπεντανκούρ (83′ Μπισούμα), Κουλουσέφσκι, Σον (83′ Πέρισιτς), Κέιν