Πλησίασε τετράδα η Τότεναμ με ιστορικό Κέιν

Η Φούλαμ έβαλε δύσκολα στα “σπιρούνια”, όμως η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στο “Κρέιβεν Κότατζ” (1:0), χάρη στο τέρμα του 29χρονου Άγγλου επιθετικού, ο οποίος έπιασε τον Τζίμι Γκριβς στην κορυφή των σκόρερ του συλλόγου με 266 γκολ!

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Premier League ολοκληρώθηκε απόψε (23/1) στην αγγλική πρωτεύουσα, σε μία λονδρέζικη “μάχη” για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες κόντρα σε Άρσεναλ και Σίτι, η Τότεναμ επικράτησε με 1:0 εκτός έδρας της Φούλαμ, εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς και παράλληλα βρίσκεται στο -3 από την Γιουνάιτεντ και την 4η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Το γκολ για τα “σπιρούνια” πέτυχε ο Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′). Ο 29χρονος Άγγλος διεθνής επιθετικός στο 300ο του παιχνίδι με τη φανέλα των “σπιρουνιών” έφτασε σε ένα σπουδαίο επίτευγμα, καθώς με το τέρμα που σημείωσε έπιασε στην κορυφή των σκόρερ του συλλόγου τον Τζίμι Γκριβς με 266 γκολ! Από την άλλη, οι “κότατζερς” του Μάρκο Σίλβα έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, έμειναν στην 7η θέση της βαθμολογικού πίνακα με 31 πόντους και στο -5 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Φούλαμ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 10′ απείλησε για πρώτη φορά. Ο Ρίντ βρήκε κενό χώρο μπροστά του, σούταρε, αλλά ο Γιορίς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα (13′) ο Περέιρα εκτέλεσε απευθείας φάουλ απο μακρινή απόσταση, αλλά ο κίπερ των “σπιρουνιών” μπλόκαρε εύκολα στο κέντρο της εστίας του. Στο 20′ ο Ριντ έψαξε ξανά το γκολ, αλλά το σουτ του απέκρουσε εντυπωσιακά (ξανά) ο Γιορίς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 25′ ο Μίτροβιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έπειτα από την σέντρα του Τετέ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. H πρώτη καλή στιγμή της Τότεναμ ήρθε στο 37′, με τον Λένο να σταματάει εντυπωσιακά το σουτ του Έμερσον. Oι γηπεδούχοι στο 40′ έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Γουίλιαν βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό και ο Γιορίς με γροθιές απέκρουσε, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έκλεισε ιδανικά το πρώτο μέρος. Ο Χάρι Κέιν σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανύμπορου να αντιδράσει Λένο και έκανε το 1:0 για τα “σπιρούνια” στο 45+1′. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα. Aξίζει να σημειωθεί πως με το γκολ που πέτυχε ο Χάρι Κέιν, έφτασε τα 16 γκολ στη φετινή Premier League, ενώ πιάνει τον Τζίμι Γκριβς στην κορυφή των σκόρερ της Τότεναμ με 266 γκολ!

Στο δεύτερο μέρος η Φούλαμ μπήκε με διάθεση να πιέσει και να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 58′ για την Τότεναμ. Ο Χάρι Κέιν έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Λένο απέκρουσε εντυπωσιακά! Στο 76′ ήταν η σειρά του Μίτροβιτς να απειλήσει, με την κεφαλιά του Σέρβου να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς. Στο 89′ ο Γάλλος τερματοφύλακας πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ-κεραυνό του Σόλομον και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Παρά την πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο ματς, η Τότεναμ πήρε τη νίκη με 1:0 και παράλληλα εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας την ομάδα του Μάρκο Σίλβα στην 7η θέση και στο -5 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

ΓΚΟΛ: – / 45+1′ Κέιν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Παλίνια,  / 28′ Σον, 70′ Ρομέρο, 78′ Μπεντανκούρ
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ:
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Χάρι Κέιν συμπλήρωσε απόψε (23/1) 300 ματς στην Premier League με τη φανέλα της Τότεναμ και έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης των “σπιρουνιών” που φτάνει αυτό το φράγμα, με τον Ούγκο Γιορίς να είναι στην κορυφή με 356 συμμετοχές.

Φούλαμ (Μάρκο Σίλβα): Λένο, Τετέ (80′ Σόλομον), Ντιόπ, Ρέαμ, Ρόμπινσον, Χάρισον Ριντ (65′ Κέιρνι), Παλίνια, Μπόμπι Ριντ (87′ Γουίλσον), Περέιρα, Γουίλιαν (87′ Βινίσιους), Μίτροβιτς.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Πέρισιτς, Κουλουσέφσκι (90+1′ Μπισούμα), Σον (76′ Ριτσάρλισον), Κέιν.

Φούλαμ: Εκτός με Τσέλσι (3/2)
Τότεναμ: Εντός με Μάντσεστερ Σίτι (5/2)