Μπήκε στην τετράδα και περιμένει η Τότεναμ

Τη νίκη με 1-0 επί της Μπέρνλι πανηγύρισαν στην έδρας τους οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε.

Στην τελευταία θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν ανέβηκαν τα «σπιρούνια». Το γκολ το Χάρι Κέιν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να έρθουν στο «Τότεναμ Στέιντιουμ» οι τρεις βαθμοί της νίκης. Πλέον, περιμένουν το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα της Άρσεναλ στο Νιούκαστλ για να μάθουν αν θα κρατήσουν τη θέση πριν την τελευταία αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά, ο Πόουπ σε διαφορετικές χρονικές στιγμές φώναξε «παρών» μετά από ευκαιρίες των Κέιν και Σον. Η πρώτη σημαντική φάση της Μπέρνλι ήρθε στο 28ο λεπτό, με τον Κορνέ να εκτελεί μέσα από την περιοχή και τον Γιορίς να αποκρούει με υπερένταση. Στο 45’+4′, μετά από μια φάση διαρκείας ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Τότεναμ. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο 62ο λεπτό, ο Μπαρνς έκανε μια εξαιρετική ενέργεια και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, η Τότεναμ απείλησε με τον Σον, όμως, ο Πόουπ ήταν ξανά εκεί για να σώσει την εστία του. Ο Βρετανός κίπερ χρειάστηκε να επέμβει άλλη μια φορά, στο 83′, ξανά για σουτ του Σον.

ΓΚΟΛ: Κέιν 45’+8′

Κίτρινες: Μόουρα 49′, Γιορίς 86′, Κουλουσέφσκι 90’+4′ / Ρόμπερτς 27′, Πόουπ 45’+8′
Δοκάρι: Μπαρνς 62′,

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον (Ροντόν 90′), Μπεντανκούρ, Χόιμπιέργκ, Σεσενιόν, Λούκας Μόουρα (Κολουσέφσκι 79′), Σον, Κέιν.

Μπέρνλι (Μάικ Τζάκσον): Πόουπ, Τέιλορ, Λόουτον (Λένον 78′), Κόλινς, Λονγκ, Ρόμπερτς, ΜακΝέιλ, Κορκ, Μπράουνχιλ, Κορνέ, Μπαρνς (Βέγκχορστ 78′)