Μοιρασιά στη Φρανκφούρτη

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Άιντραχτ και Τότεναμ στο “Ντόιτσε Μπανκ Παρκ”, καθώς οι δύο ομάδες εξουδετέρωσαν η μία την άλλη και απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στον τέταρτο όμιλο του Champions League και μετά τη νίκη της Μαρσέιγ με 4-1 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η Τότεναμ έμεινε στο 0-0 με την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη και αμφότερες αποκόμισαν από ένα βαθμό. Τα “σπιρούνια” έχουν πλέον 4 πόντους, ισοβαθμώντας με τη σημερινή τους αντίπαλο.

Το παιχνίδι άνοιξε δίχως ρυθμό για τις δύο ομάδες, που στα πρώτα λεπτά του αγώνα “διάβαζαν” τον αντίπαλό τους. Η Τότεναμ είχε την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο αδυνατούσε να την αξιοποιήσει με τελικές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι, προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα, ωστόσο δίχως αποτέλεσμα απέναντι στη συμπαγή άμυνα των “σπιρουνιών”. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ήρθε στο 28′, όταν ο Κέιν έγινε αποδέκτης της μπάλας και σούταρε λίγο έξω από την εστία του Τραπ. Στο 40′, ο ίδιος παίκτης δημιούργησε τελική για τον Σον, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία ευκαιρία με τον Πέρισιτς, που ούτε αυτός κατάφερε να ανοίξει το σκορ και το 0-0 παρέμεινε έως την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε συνέχισε να έχει μερικώς την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο απειλητικοί. Στο 50′ ο Νάουφ έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μία υψηλή πάσα, σούταρε και ο Γιορίς έκανε μία εξαιρετική επέμβαση. Στο 54′, όμως, η Τότεναμ είχε τη δική της απάντηση. Ο Σον σούταρε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα, η Άιντραχτ έχασε νέα καλή ευκαιρία όταν ο Λίντστρομ πήρε το ριμπάουντ στην άκρη της περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς. Εν συνεχεία, η ροή του αγώνα συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δώσουν σκορ στην αναμέτρηση, καθώς το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος.

Κίτρινες: 44′ Χόιμπιεργκ, 74′ Λενγκλέ, 84′ Κέιν

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Χασέμπε, Εντικά, Τούτα, Ρόντε (71′ Πελεγκρίνι), Σο, Γιάκιτς, Νάουφ, Λίντστρομ, Καμάντα, Κολό Μουάνι (57′ Μπορέ)

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντάιερ, Ρομέρο, Λενγκλέ (78′ Ντέιβις), Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Έμερσον, Πέρισιτς (72′ Σεσενιόν), Ριτσάρλισον (78′ Ζιλ), Σον, Κέιν