Έσπασε την… κατάρα η Τότεναμ

Τα “σπιρούνια” επικράτησαν 2:0 της κατώτερης Τσέλσι έπειτα από πέντε χρόνια και πανηγύρισαν τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου, αυξάνοντας τη διαφορά τους στο +4 από την πέμπτη θέση.

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να διασπάσει την άμυνα της Τότεναμ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους “μπλε” ήρθε στο 6ο λεπτό, με τον Ζίγιες, που έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Φέλιξ με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει. Στο 11ο λεπτό, τα “σπιρούνια” προσπάθησαν να απαντήσουν, με τον Κέιν ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής με τον Τιάγκο Σίλβα, να τον κόβει σωτήρια. Ο Φέλιξ προσπάθησε να αντιδράσει και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Φόρστερ μπλόκαρε. Στη συνέχεια ο Φοφανά, πέρασε στη θέση του Τιαγκό Σίλβα καθώς ο Βραζιλιάνος τραυματίστηκε. Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ στο 27ο λεπτό με τον Χόιμπεργκ να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στον Φοφανά, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Κέπα. Η Τότεναμ ανέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά λεπτά, απειλώντας ασφυκτικά την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Ριτσάρλισον να αξιοποιεί το λάθος του Ζίγιες που του έδωσε την πάσα όμως ήταν άστοχος.

Η Τότεναμ μπήκε ιδανικά στο δεύτερο μέρος, με τον Σκιπ να βρίσκει δίχτυα μόλις 23 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του. Ο Έμερσον έκανε το σουτ, ο Κέπα έδιωξε σε πρώτη φάση, με τη μπάλα να… στρώνεται στον Άγγλο μέσο και να στέλνει τη μπάλα στην εστία του Κέπα. Αυτό ήταν το πρώτη γκολ του Σκιπ με τη φανέλα της Τότεναμ και το δεύτερο στην καριέρα του. Η Τσέλσι στη συνέχεια δυσκολεύτηκε να βρει αντίδραση, με την πρώτη καλή στιγμή της να είναι στο 67ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ανάπτυξη των παικτών του Πότερ που έψαξαν τον Χάβερτζ όμως ο Φόρστερ μάζεψε την μπάλα πριν αυτή φτάσει στον Γερμανό. Στο 82ο λεπτό, τα “σπιρούνια” διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κέιν να βρίσκει δίχτυα μετά το κόρνερ του Σον, “κλειδώνοντας” τη νίκη για την ομάδα του. Η Τσέλσι δεν κατάφερε να απειλήσει στη συνέχεια, με την Τότεναμ να παίρνει τη νίκη με 2:0. Έτσι, βρίσκεται στην 4η θέση που δίνει εισιτήριο για μια θέση στο Τσάμπιονς Λίγκ, αυξάνοντας στο +4 τη διαφορά της από την 5η Νιουκάστλ.

Γκολ: 46′ Σκιπ, 82′ Κέιν
Κίτρινες: 45+3′ Έμερσον, 59′ Ντέιβιτς / 45+3′ Χάβερτζ, 45+6′ Ζίγιες, 74′ Μάουντ
Δοκάρι: 27′ Χόιμπεργκ

Τότεναμ: Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ, Έμερσον, Ντέιβις, Χόιμπεργκ, Σκιπ, Κουλουσέφσκι (79′ Σον), Ριτσάρλισον (89′ Πόρο), Κέιν

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα (19′ Φοφανά), Κουλιμπαλί, Τσίλγουελ, Έντσο Φερνάντες, Λόφτους Τσικ (62′ Μάουντ), Στέρλινγκ (83′ Ομπαμεγιάνγκ), Ζοάο Φέλιξ (83′ Μούντρικ), Ζίγιεχ (62′ Ζακάρια), Χάβερτς