200αρης Κέιν… πλήγωσε τη Σίτι

Ο Άγγλος επιθετικός δεν… επέτρεψε στους “πολιτές” να εκμεταλλευτούν το στραβοπάτημα της Άρσεναλ, σκόραρε το 200στο του τέρμα στη μεγάλη κατηγορία και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 1:0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπαθώντας να απειλήσει και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Τα “σπιρούνια” όμως ήταν αυτά που βρήκαν δίχτυα στην πρώτη τους φάση, με τον Χάρι Κέιν ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση και άνοιξε το σκορ. Με το γκολ Νο200 στη μεγάλη κατηγορία με τη φανέλα της Τότεναμ, έφτασε τους Άλαν Σίρερ και Γουέιν Ρούνει, ενώ συνολικά έχει σκοράρει 267 τέρματα όντας ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου. Οι “φιλοξενούμενοι” ανέβασαν ρυθμό στη συνέχεια, έψαξαν την ισοφάριση και έφτασαν πολύ κοντά με το δοκάρι του Μαχρέζ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ντέιβις έδιωξε τυφλά με το κεφάλι, η μπάλα πήγε στον Αλγερινό που έκανε το σουτ και σημάδεψε το δοκάρι του Λορίς.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις περισσότερες και σημαντικότερες προϋποθέσεις για γκολ από νωρίς, όμως η πίεση της Τότεναμ δεν επέτρεψε να πετύχουν γκολ. Ο Άλβαρεζ στο 64ο λεπτό επιχείρησε το σουτ που κόπηκε από την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ στο 68′ η μπάλα από την προσπάθειά του πέρασε άουτ. Η Τότεναμ απάντησε, με τον Κέιν που νίκησε την άμυνα της Σίτι και επιχείρησε το σουτ, με τον Έντερσον να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση και να λέει “όχι”. Οι “πολίτες” συνέχισαν να πιέζουν τα αντίπαλα καρέ, με τον Ρόδρι που πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δυσκόλεψε τους παίκτες της Τότεναμ, τη στιγμή που ο Χάαλαντ δεν μπορούσε να φανεί στον αγωνιστικό χώρο και να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Ρομέρο είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα για άσχημο μαρκάρισμα στον Γκρίλις και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Έτσι, η Τότεναμ είναι η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης, με κορυφαίο τον Κέιν που συνδύασε το τρίποντο με ρεκόρ, σκοράροντας το 200στο τέρμα στην μεγάλη κατηγορία και Νο267 με τη φανέλα των “σπιρουνιών” και έκοψε τα φτερά στη Σίτι που είχε ως σκοπό να μειώσει τη διαφορά της από την κορυφή. Τώρα βρίσκεται στο -5 από την κορυφή, ενώ από την άλλη η Τότεναμ, στην 5η θέση που κυνηγά την έξοδο στην Ευρώπη.

Γκολ: 15′ Χάρι Κέιν
Κίτρινες: 23′ Μπεντακούρ, 26′, 87’Ρομέρο, 75′ Πέρισιτς / 83′ Έντερσον, 90+6 Γουόκερ
Κόκκινες: 87΄ Ρομέρο
Δοκάρι: 45+2 Μαχρέζ

Τότεναμ: Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Χέιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Πέρισιτς (79′ Σεσενιόν), Κουλουσέβσκι (87′ Σάντσες), Κέιν, Σον (84′ Μπισούμα)

Μάντσεστερ Σιτί: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Άκε, Λιούις, Σίλβα (84′ Γκουντογκάν), Ρόδρι, Μαχρέζ (59′ Ντε Μπρόινε), Άλβαρες, Γκρίλις, Χάλαντ

Τότεναμ: Λέστερ εκτός (11/2)
Μάντσεστερ Σίτι: Άστον Βίλα εντός (12/2)