Το άξιζε και το πήρε η Χιρόνα

Η ομάδα του Μίτσελ επικράτησε με 2:1 της Σεβίλλης στο “Μοντιλίβι” για την 17η αγωνιστική της La Liga, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι από την ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να… λυτρώνεται στο 88ο λεπτό.

Οι Σεβιγιάνοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Ιβάν Ράκιτιτς να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Νιάνζου να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά. Στο πρώτο ημίχρονο το σύνολο του Μίτσελ είχε την υπεροχή, όμως δεν κατάφερνε να σκοράρει. Στο 47′, όμως, ο Στουάνι ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 88ο λεπτό ο Ερέρα “χάρισε” τη νίκη στη Χιρόνα.

Οι “χιρονίστες” πήραν σημαντική νίκη, φτάνοντας τους 21 βαθμούς, έξι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στα όρια της οποίας βρίσκεται η Σεβίλλη που συνεχίζει να… παραπαίει και να βρίσκεται στην 17η θέση της La Liga.//