Σημαντική νίκη για τη Σεβίλλη

Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 2:1 της Αλμερία στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga, παίρνοντας τρεις βαθμούς που τους απομάκρυναν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Σεβίλλη και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Πόθο βρήκε τον Ακίμε στην περιοχή και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Οι γηπεδούχοι έψαχναν αντίδραση και ισοφάριση από το πρώτο, κιόλας, ημίχρονο και τη βρήκαν στις καθυστερήσεις. Στο 45+2′, ο Λούκας Οκάμπος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Στο 73ο λεπτό ο Μπράιαν Χιλ έκανε ωραία ενέργεια από τα άκρα και σέντραρε στην περιοχή, με τον Λαμέλα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, όμως βρήκαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό Ντμίτροβιτς και η Σεβίλλη πήρε σημαντική νίκη.//