“Στοπ” στην Παμπλόνα για την Σεβίλλη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα η Οσασούνα, επικρατώντας με 2-1 των Ανδαλουσιανών.

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, στην Οσασούνα προμηνύεται μία εξαιρετική χρονιά. Η ομάδα του Αρασάτε επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης ξεκινώντας τρομερά την χρονιά. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Άβιλα και Ορόθ. Ο Μιρ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Οσασούνα έδειξε τις διαθέσεις της απειλώντας μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ορόθ. Στο 9′ οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού ο Άβιλα με μία υποδειγματική κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0. Η χαρά όμως, κράτησε λίγο αφού η Σεβίλλη δύο λεπτά αργότερα είχε την απάντηση και με ένα εξαιρετικό σουτ του Μιρ έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λοπετέγκι ήταν καλύτερη, πιο πιεστική χωρίς ωστόσο να δημιουργεί την τεράστια φάση. Στο 74′ η Οσασούνα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, με τον Ορόθ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το τέλος στην πίεση των Ανδαλουσιανών, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Λα Λίγκα.

ΓΚΟΛ: Άβιλα 9′, Ορόθ 74′ / Μιρ 11′

Κίτρινες: Νταβίντ Γκαρσία 34′, Ουνάι Γκαρσία 50′, Άβιλα 68′, Ερέρα 90’+2′, Μ. Γκόμεζ 90’+3′ / Π. Γκόμεζ 72′, Ράκιτιτς 82′, Φερνάντο 83′, Ρομέρο 90’+5′ (Λοπετέγκι 87′)

Οσασούνα (Γιακόμπα Αρασάτε): Ερέρα, Πένια (Μπράσανατς 62′), Ουνάι Γκαρσία (Σάντσεθ 79′), Νταβίντ Γκαρσία, Κρουζ, Μπάρχα (Βιντάλ 56′), Μονγκαγιόλα, Τόρο, Γκόμεθ, Άβιλα (Γκαρθία 81′), Ορόθ (Ιμπάνεθ 81′).

Σεβίλλη (Γιούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Ακούνια, Ρέκικ, Γκούντελι, Νάβας, Φερνάντο, Ντιλέινι (Ράκιτιτς 80′), Κορόνα (Λαμέλα 63′), Γκόμεζ (Ρομέρο 80′), Οκάμπος (Τέγιες 80′), Μιρ (Εν Νεσιρί 63′).