“Παρθενική” νίκη η Σεβίλλη… καρδιοχτυπώντας

Οι Ανδαλουσιάνοι έψαχναν την πρώτη τους νίκη στη La Liga και τελικά κατάφεραν να την πραγματοποιήσουν, ύστερα από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο, που έγινε “ροντέο”. Το παιχνίδι τελικά έληξε με 3-2 και τη Σεβίλλη να “κλειδώνει” το πρώτο της τρίποντο.

Η Εσπανιόλ υποδέχθηκε τη Σεβίλλη στο “Εστάδι Κορνέλλα-Ελ Πρατ” για τη πέμπτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Το σύνολο του Λοπετέγκι δεν… καθάρισε το παιχνίδι, όταν είχε την ευκαιρία και καρδιοχτύπησε στο τέλος, καταφέρνοντας όμως, να πάρει την πρώτη της νίκη με 3-2, για τη Serie A και να φτάσει στους τέσσερις βαθμούς.

Στα 54 μόλις δευτερόλεπτα, ο ‘Ερικ Λαμέλα με μια όμορφη ενέργεια και ένα ακόμα πιο ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Σεβίλλη. Στο 27’ ο Χοσέ Άνχελ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά το ριμπάουντ που πήρε πηρέ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Πριν βγει το ημίχρονο ο Χοσέ Άνχελ Καρμόνα, εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας, διπλασιάζοντας τα τέρματα του και κάνοντας το 3-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Εσπανιόλ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Χοσελού και έτσι μείωσε το σκορ σε 3-1, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για την ανάπαυλα. Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος, οι Ανδαλουσιάνοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου η Εσπανιόλ έψαχνε το γκολ που θα την… έβαζε για τα καλά στην διεκδίκηση του ματς. Στο 62ο λεπτό ο Μπρεθγουέιτ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο, τη σωστή στιγμή, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 3-2. Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης, η πίεση που δέχθηκε η Σεβίλλη έγινε ακόμα μεγαλύτερη, μετά την αποβολή του Λάμελα, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι “παπαγάλοι” έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Έτσι η Σεβίλλη κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο για τη σεζόν, καρδιοχτυπώντας μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κουάδρα.

Γκολ: 45’+4′ Χοσελού, 62′ Μπρεθγουέιτ / 1′ Λαμέλα, 26′, 45′ Καρμόνα

Κίτρινες: 13′ Ζιλ, 42′ Χοσελού, 58′ Κόστα, 90’+6′ Γκόμες / 29′, 84′ Λαμέλα, 45’+2′ Ακούνια, 90’+4′ Φερνάντο

Κόκκινη: 84′ Λαμέλα (Δεύτερη κίτρινη)

Εσπανιόλ (Ντίεγκο Μαρτίνεθ): Φερνάντεζ, Ζιλ (Σάντσεζ 76′, Χιλάλι 88′), Γκόμεζ, Καμπρέρα, Όλιβαν, Κότα, Εξποζίτο (Γκόμες 59′), Πουάδο (Μελαμέντ 88′), Ντάρντερ, Μπρεθγουέιτ, Χοσελού

Σεβίλλη (Ζούλιαν Λοπετέγκι): Μπόνο, Ακούνια (Τέγιες 46′), Σάλας (Ρέκικ 67′), Γκούντελι, Καρμόνα (Νάβας 73′), Φερνάντο, Τόρες (Νιανζού 67′), Ίσκο, Τζόρνταν (Ράκιτιτς 73′), Ελ Νεσίρι, Λαμέλα