Ο Βέσγκα… έφερε την ισορροπία

Η Σεβίλλη και η Αθλέτικ Μπιλμπάο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 για την όγδοη αγωνιστική της La Liga. Οι Βάσκοι έφτασαν τους 17 βαθμούς και “σκαρφάλωσαν” προσωρινά στην τρίτη θέση, ενώ οι Ανδαλουσιανοί παραμένουν 17οι με έξι και… προβληματίζουν.

Η Σεβίλλη υποδέχθηκε στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” την Ατλέτικ Μπιλμπάο, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής για το ισπανικό πρωτάθλημα. Η Σεβίλλη μέχρι το 73′ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά ο Βέσγκα, είχε… διαφορετική γνώμη, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με τη Σεβίλλη να είναι μία… ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς στο τέταρτο μόλις, λεπτό της αναμέτρησης, ο Τόρες άνοιξε το σκορ. Ο Ντόλμπεργκ, βρήκε εξαιρετικά τον 27χρονο Ισπανό και αυτός, χωρίς να το σκεφτεί πολύ, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, ανοίγοντας έτσι το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς. Η Σεβίλλη μετά από δύο λεπτά, “άγγιξε”  το δεύτερο γκολ, αλλά ο Πάπου Γκόμες, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Σιμόν, ο οποίος απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο στο πρώτο μέρος, η Μπιλμάο, προσπαθούσε να εντοπίσει το κενό στην άμυνα των γηπεδούχων, χωρίς να μπορεί όμως, να διασπάσει την ανασταλτική τους γραμμή. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, με την Σεβίλλη, να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπιλμπάο κατάφερε να αποκτήσει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ η Σεβίλλη οπισθοχώρησε, προσπαθώντας να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα. Στο 51′ ο Μουνιαΐν, έπιασε μία καρφωτή κεφαλιά, από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Ισπανός μεσοεπιθετικός, έπιασε ένα καλό σουτ, μέσα από την περιοχή, αλλά ξανά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι το έψαχναν πολύ και τελικά κατάφεραν να το… βρουν. Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βέσγκα με ένα “ξερό” και πολύ δυνατό αριστερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Ντμίτροβιτς και έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας.

Γκολ: 4′ Τόρες / 73′ Βέσγκα

Κίτρινες: 38′ Ίσκο, 39′ Τέγιες, 59′ Καρμόνα, 73′ Ακούνια

Κόκκινη: 90’+4′ Ερέρα

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Ντμίτροβιτς, Τέγιες (Ντιλέινι 71′), Μαρκάο, Νιανζού (Καρμόνα 56′), Μοντιέλ, Τόρες, Γκουντέλι, Τζόρνταν (Ακούνια 56′), Γκόμες, Ίσκο (Λαμέλα 61′), Ντόλμπεργκ (Εν Νεσίτι 61′)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαρλβέρδε): Σιμόν, Λέκουε, Μαρτίνες, Άλβαρεζ, Ντε Μάρκος, Γκαρσία (Βέσγκα 56′), Σάνκετ (Κάπα 56′), Μπερενγκέρ, Μουνιαΐν, Ν. Γουίλιαμς (Μορθίγιο 88′), Ι. Γουίλιαμς