Ο Ράκιτιτς ήταν αρκετός για τη Σεβίλλη

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι, πέρασε με 1:0 από την έδρα της Αλαβές και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Del Rey, με τον Κροάτη μέσο να είναι ο χρυσός σκόρερ, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές.

Η Σεβίλλη συνεχίζει στα προημιτελικά του Κυπέλλο Ισπανίας. Οι Ανδαλουσιανοί πέρασαν με 1:0 από την Αλαβές, σε ένα παιχνίδι που δε θα διεκδικήσει δάφνες ποιότητας. Η ομάδα του Σαμπάολι βρήκε το γκολ με την αρχή του δευτέρου ημίχρονου, διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήρε μία σημαντική πρόκριση, στις οκτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με την Αλαβές να μπαίνει πιο επιθετικά στην αναμέτρηση ξεκίνησε ο αγώνας, παρά την κατοχή που είχε με το μέρος της η Σεβίλλη. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 12′ με τον Ακούνια να μη βρίσκει στόχο, στο σουτ εκτός περιοχής. Ο Ριόχα στο 26′, πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες και εκτέλεσε, με τον Ντμίτροβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Ο ίδιος έχασε τρομερή ευκαιρία στο 32′, όταν πήρε την εξαιρετική ασίστ του Μπαλμπόα και ηττήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ντμίτροβιτς.

Με την έναρξη της επανάληψης η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα. Ο Νάβας έκανε την κούρσα από τα αριστερά, πέρασε εξαιρετική σέντρα και ο Ράκιτιτς, που είχε κινηθεί σε θέση κρυφού φορ, νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς για το 1:0 στο 48′. Ο Ακούνια απείλησε εκ νέου στο 65′, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Εν συνεχεία, οι Ανδαλουσιανοί μπορεί να μην είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το φινάλε του αγώνα και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.//

ΓΚΟΛ: 48′ Ράκιτιτς
Κίτρινες: 34′ Τζέισον / 24′ Ρεκίκ, 31′ Γκούντελι, 34′ Ακούνια, 64′ Μπαντέ