Ο Εν Νεσιρί ανεβάζει διαρκώς τη Σεβίλλη

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι νίκησε εύκολα με 3:0 την Έλτσε και απομακρύνεται ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στη τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Σεβίλλη κέρδισε με 3:0 την Έλτσε και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 21 βαθμούς και στη 13η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 6 βαθμούς και στη τελευταία θέση. Ο Εν Νεσιρί συνεχίζει να οδηγεί τους Ανδαλουσιανούς, σκοράροντας δύο τέρματα, με τον Ακούνια να κάνει, ενδιάμεσα, το 2:0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Φουριόζα μπήκε στην αναμέτρηση η Σεβίλλη, που απείλησε μόλις στο 5′ και στο 7′ με τον Οκάμπος. Η ομάδα του Σαμπάολι συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα και να βγουν στις κόντρα επιθέσεις. Στο 17′ ο Ράκιτιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και ανάγκασε τον Μπαντία σε απόκρουση, όπως και ο Εν Νεσιρί στο επόμενο λεπτό. Ο Μαροκινός έδωσε τελικά το προβάδισμα στο 29′, μετά την εξαιρετική σέντρα του Ακούνια, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Μπαντία. Η Έλτσε έκανε την εμφάνισή της επιθετικά στο 32′, με το σουτ του Παλάσιος να περνάει άουτ.

Στο 35′ ο Φερνάντο έχασε τρομερή ευκαιρία  για να κάνει δύο τα τέρματα της Σεβίλλης, με τον Ακούνια στο 42′ να κάνει το 2:0. Ο Μπίγας ανέτρεψε τον Σούσο, μαρκάρισμα που οδήγησε σε κόκκινη κάρτα, με τον Αργεντινό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2:0. Πριν βγει το ημίχρονο ξανά ο Εν Νεσιρί χτύπησε, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3:0 και απλουστεύοντας τα πράγματα ακόμη περισσότερο για τη Σεβίλλη.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, με την Σεβίλλη και λόγω του αριθμητικού πλεονεκτήματος να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί με τον Σούσο στο 50′ και τον Ράκιτιτς στο 53′, με την Έλτσε να αδυνατεί να ανακόψει τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Σιγά-σιγά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεφτε, με τις αρκετές αλλαγές των δύο προπονητών να μη βοηθούν στον επιθετικό ρυθμό και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το αποτέλεσμα, που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος και τη Σεβίλλη να παίρνει ακόμη μεγαλύτερη ανάσα.

ΓΚΟΛ: 29′, 45+3′ Εν Νεσιρί, 42′ Ακούνια