Νίκη-ελπίδα για τη Σεβίλλη

Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν της Κοπεγχάγης με 3-0 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Champions League και παραμένει στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης του 7ου ομίλου.

Η Σεβίλλη πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, “κλείδωσε” την τρίτη θέση, ενώ μπορεί να ελπίζει ακόμη και σε πρόκριση στους “16” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία αντιμετωπίζει τη Μάντσεστερ Σίτι (22:00).

Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Σαμπάολι θα παίξει στο “Έτιχαντ” με τους “πολίτες”, οι οποίοι βρίσκονται ήδη στην επόμενη φάση, ενώ οι Βεστφαλοί θα ταξιδέψουν στην Κοπεγχάγη. Ό,τι και να συμβεί από δω και στο εξής στον όμιλο, η Σεβίλλη έχει προκριθεί στην… αγαπημένη της διοργάνωση, το Europa League.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Σεβίλλη απείλησε τα καρέ του Γκραμπάρα, με τον Πάπου Γκόμες να εκτελεί από μακρινή απόσταση και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πολωνού γκολκίπερ. Στο 6′, ο Σούσο εξαπέλυσε έναν “κεραυνό”, όμως ο τερματοφύλακας των Δανών είπε “όχι”. Η Κοπεγχάγη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και διατηρούσε την κατοχή, ενώ “έχτιζε” τις επιθέσεις της με υπομόνη. Στο 23′, ο Γιοχάνεσον κοντρόλαρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και εκτέλεσε με δύναμη, ωστόσο ο Ντμίτροβιτς εκτινάχθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 33ο λεπτό ο Σούσο πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, όμως το σουτ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 35′, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός πέρασε ανάμεσα από τους αμυντικούς της Κοπεγχάγης, πλάσαρε ωραία, όμως ο Γκραμπάρα απέκρουσε εύκολα. Στο πρώτο ημίχρονο οι Σεβιγιάνοι κυριάρχησαν, είχαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γκραμπάρα.

Στο 49ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντμίτροβιτς απομάκρυνε με γροθιές την μπάλα, σε κόρνερ της Κοπεγχάγης, η οποία έφτασε στον Κλεμ έξω από την περιοχή, με το σουτ του να καταλήγει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σέρβου που βρισκόταν πεσμένος στο έδαφος. Οι Δανοί μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και απειλούσαν διαρκώς. Στο 59′, ο Χάραλντσον βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Σέρβος απέκρουσε με το πόδι το πλασέ του Ισλανδού. Στο 61ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Γκόμες έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στην περιοχή, με τον Εν Νεσίρι να φεύγει στην πλάτης της άμυνας και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά. Στο 82ο λεπτό ο Ντικς έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφάρισε, ένα λεπτό αφότου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κρίστανσεν σέντραρε στην περιοχή, ο Κορνέλιους πήρε την πρώτη κεφαλιά, με την μπάλα να φτάνει στο κεφάλι του Ολλανδού μέσου, ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 88′, ο Ίσκο πήρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0 και… μηδένισε τις ελπίδες των Δανών. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο προωθημένος Μοντιέλ πήρε το “ριμπάουντ” από το σουτ του Λαμέλα και τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του από κοντινή απόσταση, με τον Γκραμπάρα να είναι εξουδετερωμένος.

ΓΚΟΛ: 61′ Εν Νεσίρι, 88′ Ίσκο, 90+2′ Μοντιέλ

Κίτρινες: 72′ Λαμέλα, 79′ Μοντιέλ / 69′ Κλάεσον, 86′ Σόρενσεν

Κόκκινη: 90+4′ Κοτσολάβα

Δοκάρια: 49′ Κλεμ, 83′ Ντικς

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Ντμίτροβιτς, Μοντιέλ, Γκούντελι, Μαρκάο, Τέλες, Σούσο (55′ Λαμέλα), Ράκιτιτς, Ζορντάν, Γκόμες (77′ Ακούνια), Ίσκο, Ντόλμπεργκ (46′ Εν Νεσίρι (70′ λ.τρ. Μιρ).

Κοπεγχάγη (Γιάκομπ Νίστρουπ): Γκραμπάρα, Γιέλερτ (81′ Σόρενσεν), Κοτσολάβα, Γιένσεν (81′ Ντικς), Κρίστανσεν, Λέραγκερ, Κλάεσον, Κλεμ (81′ Όσκαρσον), Γιοχάνεσον (64′ Μπάργκνταϊ), Ντάραμι, Χάραλντσον (72′ Κορνέλιους).