Ισόπαλο το ντέρμπι των αποβολών

Ρεάλ Μπέτις και Σεβίλη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, σε ένα παιχνίδι, που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 9 παίκτες και οι φιλοξενούμενοι με 10.

Ρεάλ Μπέτις και Σεβίλη χάρισαν ένα πραγματικό ντέρμπι της Ανδαλουσίας. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, που δικαιούνταν, με ένα τυχερό γκολ και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα φανταστικό τέρμα του Γκούντελι.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με λιγότερους παίκτες, καθώς η Μπέτις είδε να αποβάλλονται οι Φεκίρ και Ιγκλέσιας και η Σεβίλη έχασε τον Μοντιέλ. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη τετράδα, με 24 βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 11 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπέτις να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 8′, με τον Ιγκλέσιας να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι του Μπόνο, μετά την εξαιρετική σέντρα του Κανάλες. Στο 23′ η Μπέτις χάνει τρομερή ευκαιρία, με τον Σαμπαλί να σεντράρει από τα δεξιά και τον Φεκίρ να κάνει άσχημο τελείωμα, από το ύψος της μικρής περιοχής.

Σταδιακά η ομάδα του Σαμπάολι ισορροπούσε την αναμέτρηση και πατούσε με μεγαλύτερη ευκολία την περιοχή του Μπράβο. Ο Ράφα Μιρ απείλησε δύο φορές, στο 28′ και το 33′, με τη δεύτερη φάση μάλιστα να περνάει και το τερματοφύλακα και να σταματά την προσπάθειά του ο Σαμπαλί πάνω στη γραμμή. Στο 38′ η Σεβίλη έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Μοντιέλ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από χρήση του VAR, για σκληρό μαρκάρισμα στον Φεκίρ.

Η Μπέτις πήρε το προβάδισμα, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Καρβάλιο σέντραρε στην περιοχή, ο Κανάλες προσπάθησε να κατεβάσει, ο Γκούντελι έδιωξε πάνω στο Νάβας, που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Μοντιέλ, ξεγελώντας τον Μπόνο, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1-0. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ημίχρονο και οι γηπεδούχοι, με τον Φεκίρ να αντικρίζει κόκκινη κάρτα, για αγκωνιά στον Ακούνια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μορένο να βλέπει τον Μπόνο να του βάζει εξαιρετικό στοπ, στο τετ-α-τετ των δύο. Ένα λεπτό είχαμε και τρίτη κόκκινη κάρτα στην αναμέτρηση, με τον Ιγκλέσιας να αποβάλλεται για σκληρό μαρκάρισμα στον Χορδάν. Στο 59′ εξαιρετική ατομική ενέργεια του Λαμέλα και τελείωμα με το αριστερό, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και τη Σεβίλη να έχει πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Σαμπάολι συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και το αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Ράκιτις στο 75΄να βρίσκεται σε θέση βολής και τον Πετσέλα να διώχνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Η ισοφάριση για τη Σεβίλη ήρθε στο 81′. Ο Γκούντελι βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, βρήκε τον απαραίτητο χώρο και με ένα άπιαστο σουτ εκτέλεσε τον Μπράβο για το 1-1. Στη τελευταία ευκαιρία στο 90′, ξανά ο Σέρβος σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Μπράβο, με το τελικό 1-1 να μην αλλάζει.

Γκολ: 43′ αυτογκόλ (Νάβας), / 81′ Γκούντελι

Κίτρινες: 45+3′ Καρβάλιο, 83′ Λουίς Ενρίκε, 88′ Μορένο / 38′ Ακούνια, 66′ Λαμέλα, 71′ Πάπου Γκόμες, 75′ Γκούντελι, 83′ Τέλες

Κόκκινες: 45+3′ Φεκίρ, 49′ Ιγκλέσιας / 38′ Μοντιέλ

Δοκάρι: 8′ Ιγκλέσιας / 90′ Γκούντελι

Ρεάλ Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Μπράβο, Σαμπαλί, Πετσέλα, Γκονζάλες, Μορένο, Ροντρίγκες, Καρβάλιο (57′ Γκουαρδάδο), Κανάλες (90+1′ Γουίλιαν Χοσέ), Φεκίρ, Ρουϊμπάλ (57′ Λουίς Ενρίκε), Ιγκλέσιας.

Σεβίλη (Χόρχε Σαμπάολι): Μπόνο, Μοντιέλ, Γκούντελι, Ρέκικ, Ακούνια (46′ Τέγιες), Χορδάν (78′ Ντόλμπεργκ), Ράκιτιτς, Τόρες (50′ Ελ Νεσιρί), Λαμέλα, Πάπου Γκόμες, Ράφα Μιρ (43′ Νάβας).