Η Οσασούνα πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο | Αντίο με γκολ ο Μπενζεμά

Έκλεισαν τα ευρωπαϊκά… μέτωπα που αφορούσαν τέσσερις “μνηστήρες” , ενώ θα ήταν πέντε, αν η Σεβίλλη δεν είχε κατακτήσει το Europa League. Η Οσασούνα ήταν η μεγάλη νικήτρια σε ένα ματς θρίλερ κόντρα στη Χιρόνα.

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2
(9′ Tζάκσον, 90’+3′ Πασκουάλ / 18′ – 56′ Κορέα)
Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε το παραμικρό βαθμολογικό κίνητρο, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα με πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μπορεί η Βιγιαρεάλ να προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Τζάκσον, αλλά ο Κορέα με δύο προσωπικά τέρματα έφερε τούμπα το σκορ. Τα πολλά σκληρά φάουλ, έφεραν την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βίτσελ που άφησε την Ατλέτικο με δέκα παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Αυτό έπαιξε ρόλο για να φτάσει στην ισοφάριση η Βιγιαρεάλ με γκολ στις καθυστερήσεις.

Μαγιόρκα – Ράγιο Βαγιεκάνο 3-0
(51′ Μουρίκι, 71′ Κοπέτε, 90’+4′ Ροντρίγκεζ)
Η Μαγιόρκα αν και αδιάφορη έπαιξε για το γόητρο κόντρα σε μια ομάδα που για να τερματίσει 7η ήθελα δική της νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων της Μπιλμπάο και της Οσασούνα. Ισοπαλία ή ήττα της αφαιρούσε του ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την αρχή του ματς, η Βαγιεκάνο είχε τις φάσεις αλλά οι νησιώτες προηγήθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μουρίκι. Ο Κοπέτε διπλασίασε τα τέρματα της Μαγιόρκα για να ακολουθήσει στις καθυστερήσεις ο Ροντρίγκεζ και μα δείξει ότι αν και αδιάφορη έκανε το χρέος της.

Οσασούνα – Χιρόνα 2-1
(52′ – 55′ Μπούντιμιρ / 75′ Ρεϊνιέ)
Ήθελε πάση θυσία νίκη για να πάρει την προνομιούχο 7η θέση και με τη σφραγίδα του Μπούντιμιρ τα κατάφερε απέναντι στη Χιρόνα που είχε τον ίδιο στόχο αλλά με συνδυασμό αποτελεσμάτων θα πήγαινε Ευρώπη. Κλειδί του αγώνα το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου που βρήκε την Οσασούνα να προηγείται με 2-0. Στο 75′ ο Ρεϊνιέ μείωσε και έδωσε ελπίδες στη Χιρόνα. Η πίεση της Χιρόνα δεν απέδωσε αν και τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καζανιγκά στις καθυστερήσεις.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπιλμπάο 1-1
(71′ πεν. Μπενζεμά / 49′ Σάνσετ)
Η Μπιλμάο το πάλεψε να νικήσει για να πάρει την 7η θέση, αλλά δεν αρκούσε καθώς τα πάντα είχαν να κάνουν με το αποτέλεσμα της Οσασούνα. Από το πρώτο ημίχρονο ήταν δραστήρια κόντρα στην αδιάφορη Ρεάλ, ενώ έχασε και πέναλτι στο 10΄με τον Βέσγκα. Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε με την εκτέλεση πέναλτι του Μπενζεμά στο τελευταίο παιχνίδι με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

O Καρίμ Μπενζεμά βρήκε δίχτυα στο τελευταίο παιχνίδι με τη φανέλα της Ρεάλ. (AP Photo/Bernat Armangue)

Σοσιεδάδ – Σεβίλλη 2-1
(28′ Μέντες, 73′ Τσο / 78′ Λαμέλα)
Χωρίς κίνητρο και οι δύο ομάδες αποχαιρέτησαν τη χρονιά με ωραίο θέαμα. Η Σεβίλλη είχε μείνει στο θρίαμβο της Βουδαπέστης με την κατάκτηση του Europa League και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η Σοσιεδάδ είχε τη λύση με τον Τσο να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν πέντε λεπτά αργότερα με γκολ του Λαμέλα που εξετάστηκε από το VAR.

Δείτε εδώ την τελική βαθμολογία της “La liga”