Επιστροφή στις νίκες για τη Σεβίλλη

Η ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι επικράτησε με 2:0 της Μαγιόρκα στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, για την 21η αγωνιστική της La Liga. Οι Ανδαλουσιανοί συνεχίζουν να ανεβαίνουν στη βαθμολογία, καθώς βρίσκονται πλέον στην 12η θέση με 24 βαθμούς.

Η Σεβίλλη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 23ο λεπτό ο Σούσο βρήκε τον Εν Νεσίρι στην περιοχή, όμως την κεφαλιά του δεύτερου σταμάτησε εντυπωσιακά ο Ράικοβιτς. Στο 28′, ο Μαροκινός επιθετικός νίκησε αυτήν τη φορά τον αντίπαλο γκολκίπερ, με κοντινό πλασέ. Στο 30′, ο Νάβας σέντραρε στην περιοχή, ο Γκέιγ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ράικοβιτς. Στο 40ο λεπτό, μετά από… αναστάτωση στην άμυνα της Μαγιόρκα, η μπάλα έφτασε στον Μπράιαν Χιλ και ο Ισπανός σκόραρε από κοντά.

Στο δεύτερος μέρος ο ρυθμός έπεσε, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν την “άνεση” του 2:0 και η Μαγιόρκα ήταν απογοητευμένη από το σκορ. Στο 61′, ο Γκούντελι σέντραρε στην περιοχή και ο Εν Νεσίρι πήρε μια κεφαλιά, η οποία όμως κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε. Στο 68ο λεπτό ο Μαροκινός επιθετικός μπήκε στην περιοχή, με το σουτ του να κόβεται από τον Νάστασιτς πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στα σκληρά μαρκαρίσματα και στην ένταση σε αγωνιστικό χώρο και πάγκους, με το 2:0 να μένει ως το τέλος.//