Ακάθεκτη Ρεάλ στην κορυφή!

Παρά την απουσία του Καρίμ Μπενζεμά, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να επιβληθούν με 3-1 στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” επί της Σεβίλη, παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας στο -6 την Μπαρτσελόνα.

Λίγο πριν τη σέντρα της αναμέτρησης στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”, ο Κασίγιας παρέδωσε το βραβείο του κορυφαίου γκολκίπερ στον Τιμπό Κουρτουά και ο Ζιντάν μαζί με τον Μόντριτς τη Χρυσή Μπάλα στον Καρίμ Μπενζεμά.

ASSOCIATED PRESS

Οι Μαδριλένοι άρχισαν πολύ “ζεστά” και μόλις στο 5ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Ο Βινίσιους έκλεψε ψηλά, έπιασε ανοργάνωτη την άμυνα της Σεβίλλη και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μόντριτς που έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία για το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το “πάνω χέρι” και στο 19′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από μια τρομερή εκτέλεση φάουλ του Αλάμπα, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπόνο. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να βελτίωσαν την εικόνα τους στο παιχνίδι μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, ωστόσο οι “μερέγκες” λίγο πριν την ανάπαυλα σπατάλησαν σπουδαίες ευκαιρίες. Αρχικά στο 40′, ο Μόντριτς βρέθηκε απέναντι από τον Μπόνο αλλά ο Μοντιέλ τον έκοψε λίγο πριν εκτελέσει και στο 44′, ο Βινίσιους έφυγε στο τετ-α-τετ, ωστόσο άνοιξε το κοντρόλ του και δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μπόνο, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 1-0 υπέρ των Μαδριλένων.

Το σύνολο του Χόρχε Σαμπάολι ανέβασε “στροφές” στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 54′ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Λαμέλα, μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μοντιέλ, κατάφερε να κερδίσει τον Κουρτουά για το 1-1. Στη συνέχεια μάλιστα, οι Ανδαλουσιανοί απείλησαν αρχικά με ένα σουτ του Ίσκο και με μια προσπάθεια του Λαμέλα. Η “Βασίλισσα” όμως βρήκε τον τρόπο, έτσι ώστε να βγει νικήτρια από την αναμέτρηση. Αρχικά στο 79′, ο Ασένσιο έβγαλε τον Βινίσιους στο τετ-α-τετ με υπέροχη κάθετη και ο Βραζιλιάνος μοίρασε έτοιμο γκολ στον Βάσκεθ για το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν καν να αντιδράσουν, όταν δυο λεπτά αργότερα, η Ρεάλ βρήκε για τρίτη φορά σήμερα το δρόμο προς τα δίχτυα με μια φοβερή “οβίδα” του Βαρδέλβε.

ΓΚΟΛ: 5′ Μόντριτς, 79′ Βάσκεθ, 81′ Βαρδέλβε / 54′ Μόντριτς

Κίτρινες: 37′ Τσουαμενί / 28′ Χορδάν, 32′ Μοντιέλ, 66′ Γκούντελι, 90+5′ Γκόμες

ΡΕΑΛ (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (77′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα (86′ Νάτσο), Μεντί (77′ Ρίντιγκερ), Μόντριτς (77′ Ασένσιο), Τσουαμενί (65′ Καμαβινγκά), Κρόος, Βαλβέρδε, Ροντρίγκο, Βινίσιους

ΣΕΒΙΛΛΗ (Χόρχε Σαμπαόλι): Μπόνο, Μοντιέλ, Γκουντέλι, Μαρκάο, Τέλες, Χορδάν, Ράκιτιτς (76′ Μιρ), Τόρες (69′ Γκόμες), Νάβας (67′ Καρμόνα), Ίσκο (76′ Ντιλέινι), Λαμέλα