Αδιόρθωτη η Σεβίλλη, ονειρική η Οσασούνα!

Η ομάδα του Γιαγκόμπα Αρασάτε πέρασε νικηφόρα από το “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, καθώς επικράτησε με 3:2 των Ανδαλουσιανών και έκανε τεράστιο βαθμολογικό… άλμα, βλέποντας ξανά την εξάδα της Ευρώπης.

Στην 23η αγωνιστική της La Liga, η Οσασούνα κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σεβίλλη, η οποία εξακολουθεί να προβληματίζει και να παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Το σύνολο του Γιαγκόμπα Αρασάτε προηγήθηκε με γκολ του Ντέιβιντ Γκαρσία στο 18ο λεπτό, ωστόσο οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 63′ με τον Γκούντελι, δίχως να το χαρούν ιδιαίτερα. Μόλις στο 68′, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με αυτογκόλ του Φερνάντο, αλλά η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι βρήκε ξανά το γκολ της ισοφάρισης στο 78ο λεπτό με τον Εν Νεσίρι. Στο 85ο λεπτό του αγώνα, ο Εζαλζουλί έδωσε για ακόμη μία φορά προβάδισμα στην ομάδα του, για το τελικό 3:2 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Η Οσασούνα αναρριχήθηκε κατά τέσσερις θέσεις στη βαθμολογία της La Liga, ούσα πλέον στην έβδομη θέση με 33 βαθμούς, μόλις έναν πόντο μακριά από την εξάδα της Ευρώπης. Από τη δική της πλευρά, η Σεβίλλη μπορεί να έχει πάρει κάποια καλά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα, ωστόσο εξακολουθεί να προβληματίζει και να βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Ανδαλουσιανοί είναι πλέον 14οι με 25 βαθμούς, μόλις δύο πάνω από την 18η Βαλένθια.

ΓΚΟΛ: 63′ Γκούντελι, 78′ Εν Νεσίρι / 18′ Γκαρσία, 68′ Φερνάντο (αυτ.), 85′ Εζαλζουλί

Σεβίλλη: Εκτός έδρας με Ατλέτικο Μαδρίτης (4/3)
Οσασούνα: Εντός έδρας με Θέλτα (6/3)