Το αφεντικό του Ούντινε διέσυρε τη Ρόμα!

Η έδρα της είναι η δύναμή της, ακόμη και κόντρα σε δυνατούς αντιπάλους. Η Ουντινέζε συνέτριψε με 4-0 την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο και συνέχισε την εξαιρετική της παρουσία στη Serie A.

Δυνατό… χαστούκι δέχθηκε η Ρόμα από την Ουντινέζε, γνωρίζοντας την πρώτη της φετινή ήττα με οδυνηρό τρόπο. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δέχθηκε τέσσερα γκολ, δεν έβαλε κανένα και έφυγε με κάτω τα χέρια από το Ούντινε.

Οι “τζιαλορόσι” απείλησαν με το… καλημέρα στο παιχνίδι, με τον Ντιμπάλα να βρίσκεται μέσα στη μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, διατήρησαν την κατοχή στα πρώτα λεπτά του ματς και στο 5′ έκαναν το 1-0 με τον Ουντόγκιε. Το παιχνίδι δεν είχε αξιοσημείωτες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της για να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει, προκειμένου να διεκδικήσει κάτι θετικό από το ματς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ουντινέζε μπροστά στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν και πάλι πιο έτοιμοι για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, ενώ η Ρόμα αδυνατούσε να απειλήσει υπό καλές προϋποθέσεις. Μάλιστα, στο 56′, η Ουντινέζε κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Σάμαρτζιτς να σκοράρει μετά από ασίστ του Ντελοφέου. Παρά την κατοχή της μπάλας, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Αντίθετα, η ομάδα του Αντρέα Σοτίλ κατάφερε να… σκορπίσει τους αντιπάλους της, αφού στο 75′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Περέιρα, ενώ στο 82′ ο Λόβριτς έβαλε το… κερασάκι στην “τούρτα”, σφραγίζοντας το 4-0. Το εν λόγω σκορ αποτέλεσε και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης και η Ρόμα γνώρισε τη συντριβή στην 5η αγωνιστική της Serie A.

ΓΚΟΛ: 5′ Ουντόγκιε, 56′ Σάμαρτζιτς, 75′ Περέιρα, 82′ Λόβριτς

Κίτρινες: 62′ Ουντόγκιε, 66′ Μακένγκο, 84′ Περέιρα / 45′ Ντιμπάλα, 52′ Πελεγκρίνι

Ουντινέζε (Αντρέα Σοτίλ): Σιλβέστρι, Πέρεζ, Ροντρίγκο, Μπιγιόλ (17′ Εμπός), Σάμαρτζιτς (64′ Μακένγκο), Γουάλας, Αρσλάν (63′ Λόβριτς), Ουντόγκιε, Περέιρα (85′ Εχιζίμπουε), Ντελοφέου, Σαξές (63′ Μπέτο)

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Μαντσίνι (65′ Ζαλέβσκι), Ιμπανέζ, Κριστάντε (46′ Μπελότι), Μάτιτς, Κάρσντροπ (46′ Τσελίκ), Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι, Ντιμπάλα, Έιμπραχαμ