Στην κορυφή με… Ντιμπάλα

Η Ρόμα υποδέχθηκε τη Μόντσα στο “Ολίμπικο” και κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να σημειώνει τα… παρθενικά του γκολ, απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του Τζιοβάνι Στρόπα.

Με τον Ντιμπάλα να σημειώνει δύο γκολ η Ρόμα κατάφερε να “σπάσει” την αντίσταση της Μόντσα και σημείωσε την τρίτη της νίκη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος. Πλέον οι “τζιαλορόσι” μπορούν να… απολαύσουν την πρώτη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 10 βαθμούς.

Οι δύο ξεκίνησαν τον αγώνα… αναγνωριστικά, καθώς προσπαθούσαν να ελέγξουν το ρυθμό, με την Μόντσα να είναι αυτή που έχει την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια της, χωρίς να μπορεί, όμως, να απειλήσει. Αυτό που δεν κατάφερε το σύνολο του Στρόπα, έκαναν πράξη οι “τζιαλορόσι”. Αρχικά στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντιμπάλα πήρε την ασίστ από την κεφαλιά του Έιμπραχαμ και αφού μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Ντι Γκρεγκόρια, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Αργεντινός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ρόμα, όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 32′ ο Έιμπραχαμ μπήκε στην περιοχή, σούταρε και ο γκολκίπερ των νεοφώτιστων απέκρουσε. Εκεί βρισκόταν ο Ντιμπάλα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε, εύκολα, τη μπάλα στο βάθος της εστίας, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά και της ομάδας του. Έτσι ανέβηκε ο δείκτης του σκορ στο 2-0, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα προς τα αποδυτήριά.

Στο δεύτερο μισό η Μόντσα συνέχισε να ελέγχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να εντοπίσει το “ρήγμα” στην αμυντική λειτουργία της Ρόμα. Στο 60ο λεπτό οι Ρωμαίοι κατάφεραν να βρουν ακόμα ένα γκολ, με τον Ιμπάνιεζ αυτή τη φορά. Ο 22χρονος Βραζιλιάνος βρέθηκε κέρδισε κατά κράτος τους πάντες στον αέρα, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Πελεγκρίνι και με μία δυνατή κεφαλιά, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Ντι Γκρεγκόριο. Η Μόντσα συνέχισε να πιέζει και παραλίγο οι προσπάθειες της να μετουσιωθούν σε γκολ, στάθηκε όμως άτυχη. Ο Χοσέ Ματσίν έπιασε ένα ωραίο σουτ στο 82′ από τα όρια της περιοχής, με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατήρι, καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Ρόμα να παίρνει το τρίποντο και να “φιγουράρει” στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.

Γκολ: 18′, 32′ Ντιμπάλα, 61′ Ιμπάνιεζ

Δοκάρι: 82′ Ματσίν

Κίτρινες: / 20′ Ματσίν, 40′ Μάρλον, 77′ Σιούρια

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Καντσίνι, Κουμπούλα (Σμόλινγκ 28′), Ιμπάνιεζ, Τσελίκ, Κριστάντε, Μάτιτς, Ζαλέβσκι (Σπινατσόλα 66′), Ντιμπάλα (Ελ Σαράουϊ 65′), Έιμπραχαμ (Μπελότι 80′), Πελεγκρίνι (Μποβέ 80′)

Μόντσα (Τζιοβάνι Στρόπα): Ντι Γκρεγκόριο, Μάρλον, Μαρόνε (Μολίνα 46′), Καλντιρόλα, Μπιριντέλι, Πεσίνα (Πεσίνα 62′), Σένσι (Μπόντο 84′), Ματσίν, Αουγκούστο, Καπράρι (Μότα 63′), Πετάνια (Σιούρια 62′)