Πήρε τα… κλειδιά της “Αιώνιας Πόλης” η Λάτσιο

Η 13η αγωνιστική της Serie A είχε στο πρόγραμμα της το “Derby de la Capitale” με τη Ρόμα να είναι τυπικά γηπεδούχος απέναντι στη Λάτσιο καθώς και οι δύο αγωνίζονται στο “Ολίμπικο”. Οι “Λατσιάλι” επικράτησαν με σκορ 1-0 της Ρόμα.

Το ντέρμπι της Ρώμης είχε νικητή και αυτή ήταν η Λάτσιο. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επικράτησε με σκορ 1-0 των “Τζαλορόσι” και είναι πλέον το αφεντικό της “Αιώνιας Πόλης”.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Πρώτη απείλησε η Ρόμα με σουτ στην εστία του Ειμπραχαμ μόλις στο 2’. Η επόμενη φάση στο πρώτο μέρος ήταν και το γκολ της Λάτσιο, ο Πατρίσιο έκανε πάσα στον Ιμπάνιες εκείνος πιέστηκε στη μεγάλη περιοχή της Ρόμα, έχασε τη μπάλα από τον Άντερσον ο οποίος με ευκολία άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0 υπέρ της Λάτσιο στο ντέρμπι της Ρώμης. Στο 33’ ήταν η σειρά της Ρόμα να απειλήσει, σουτ του Τζανιόλο από το όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Μάρουσιτς πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, πάλι η Ρόμα στο προσκήνιο, σουτ που κατέληξε εντός εστίας από τον Πελεγκρίνι χωρίς να ανησυχήσει τον Προβεντέλ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ευκαιρία της Λάτσιο και ένα σουτ του Πέδρο να καταλήγει στην αγκαλιά του Πατρίσιο. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Λάτσιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν βρήκαν ρυθμό και η πρώτη φάση ήρθε στο 73’ με ένα καλό σουτ από τον Άντερσον εντός εστίας το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Πατρίσιο. Η Λάτσιο κλείστηκε στο δικό της μισό για να κρατήσει το υπέρ της 1-0, σε αντίθεση με τη Ρόμα που είχε τον έλεγχο της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Προβεντέλ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη, η Λάτσιο προσπέρασε στη βαθμολογία τη Ρόμα και πάτησε τριάδα με 27 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 29’ Άντερσον

Δοκάρι: 33’ Τζανιόλο

Κίτρινες: 8’ Μαντσίνι, 87’ Πατρίσιο / 25’ Λατσάρι, 50’ Βεσίνο, 90’ Ράντου

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι (46’ Τσελίκ), Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ (63’ Ελ Σαράουι), Καμαρά (73’ Μάτιτς), Κριστάντε, Ζαλέφσκι (73’ Μπελότι), Τζανιόλο, Πελεγκρίνι (53’ Βολπάτο), Έιμπραχαμ

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Λατσάρι (69’ Χισάι), Κασάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Βεσίνο, Κατάλντι, Αλμπέρτο (71’ Μπάσιτς), Πέδρο (69’ Κανσελιέρι), Άντερσον, Τζακάνι (85’ Ρομέρο)