Ο Ντιμπάλα… λύτρωσε τη Ρόμα που στην παράταση “καθάρισε” την πρόκριση!

Οι “τζιαλορόσι” αν και βρέθηκαν με… την πλάτη στον τοίχο, κατάφεραν να επικρατήσουν 2:1 της Φέγενορντ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση… καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση, καθώς επιβλήθηκαν 4:1.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά και από τις δυο μεριές. Στο 7′ ο Κριστιάντε για τη Ρόμα έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Πατρίσιο, ενώ στο 14′, η Φέγενορντ “απάντησε” με την προσπάθεια του Σιμάνσκι να σταματάει στον Πορτογάλο γκολκίπερ των “τζιαλορόσι”. Οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες όσο περνούσε η ώρα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετή ένταση. Λίγο πριν την ανάπαυλα του αγώνα, ο Πελεγκρίνι σπατάλησε μεγάλη ευκαρία για τους Ιταλούς, καθώς πήρε μια εξαιρετική πάσα μέσα στην περιοχή των Ολλανδών και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι τους και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο απόλυτο “μηδέν” παρά τις ευκαιρίες τους.

Η Ρόμα ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και είχε περισσότερους χώρους στο γήπεδο. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Σπινατσόλα βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, καθώς βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το… ριμπάουντ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στο 78′, με τον Κριστιάντε, όμως μετά από παρέμβαση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ορθώς. Στο 80ο λεπτό, η Φέγενορντ… ανέβασε στροφές και μετά τη σέντρα του Σιμάνσκι, ο Παϊσάο πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1:1. Εκεί που… όλα έμοιαζαν χαμένα για τους Ρωμαίους, ο Ντιμπάλα στο 89′, πέφτοντας έκανε το 2:1 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο είχε το “πάνω χέρι” και στο 101′ μετά από υπέροχη ανάπτυξη παιχνιδιού, ο Έιμπραχαμ γέμισε ωραία την μπάλα και ο Ελ Σαραουί πετάχτηκε για το 3:1. Η Ρόμα “καθάρισε” το ματς στο 109′ όταν μετά από αντεπίθεση με τον Έιμπραχαμ, ο Πελεγκρίνι κατάφερε να κάνει το εμφατικό 4:1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.//Γ.

ΓΚΟΛ: 60′ Σπινατσόλα, 89′ Ντιμπάλα, 101΄Ελ Σαραουί, 109′ Πελεγκρίνι / 80΄Παϊσάο
ΔΟΚΑΡΙ: 45+1′ Πελεγκρίνι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Χάρτμαν, 18′ Βίφερ, 39′ Βελενρόιτερ, 37′ Χιμένες, / 34′ Γιορέντε, 108′ Ντιμπάλα
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

ΡΟΜΑ (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ (78′ Τσελίκ), Γιορέντε (73′ Ιμπάνιεζ), Ζαλέβσκι (73′ Ντιμπάλα), Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα, Βαϊνάλντουμ (21′ Ελ Σαραουί) (106′ Κουμπούλα), Μπελότι (73′ Έιμπραχαμ), Πελεγκρίνι.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ (Άρνε Σλοτ): Μπάιλοβ, Χερτρούιντα, Χάντσκο, Τράουνερ, Χάρτμαν (106′ Λόπες), Σιμάνσκι (91′ Πέντερσεν), Βίφερ (106′ Ντιλρόσουν), Κεκτζιού, Τζαχανμπάκς (73′ Ντανίλο), Χιμένες (64′ Ντανίλο), Ιντρισί (64′ Παϊσάο).