Ο Ντιμπάλα… κέρασε και η Ρόμα κέρδισε

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε με 2:0 εκτός έδρας της Σπέτσια και ανέβηκε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας, με τον Αργεντινό επιθετικό να δίνει δύο τρομερές τελικές πάσες.

Η Ρόμα συνεχίζει την ανοδική της πορεία και πέρασε με 2:0 από την έδρα της Σπέτσια, ανεβαίνοντας στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, δημιουργούσε απειλές και με τα γκολ των Ελ Σαραουΐ και Έιμπραχαμ από τις εξαιρετικής ασίστ του Ντιμπάλα, πήρε ένα σημαντικό διπλό.

Στους 37 βαθμούς πλεόν η Ρόμα, με την Σπέτσια να παραμένει στη 15η θέση, με 18 βαθμούς και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

H Ρόμα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, με τον Ιμπάνιες να απειλεί στο 12′, μετά από στατική φάση, χωρίς όμως να βρει εστία. Στο 16′ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες του Μουρίνιο, όμως διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη. Στο 24′ έκανε την εμφάνισή της επιθετικά η Σπέτσια, χωρίς όμως να κινδυνέψει ο Πατρίτσιο από τον Αγκουντέλο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ρίξουν το ρυθμό και το πέτυχαν, με την επόμενη ευκαιρία για τη Ρόμα να έρχεται στο 40′ με σουτ του Ζαλέφσκι εκτός περιοχής. Πριν βγει το ημίχρονο η ομάδα του Μουρίνιο πήρε το προβάδισμα. Ο Ντιμπάλα πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Ελ Σαραουΐ, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ντραγκόφσκι για το 1:0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν, με γκολ. Ξανά δημιουργός ο Ντιμπάλα, αυτή τη φορά για τον Έιμπραχαμ, που τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Σπέτσια και έκανε το 2:0 στο 49′. Ο Μάτιτς απείλησε στο 59′ χωρίς να βρει στόχο, όπως έκανε και ο Μαλντίνι για τους γηπεδούχους στο 67′, από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Η Ρόμα έριχνε σταδιακά το ρυθμό της αναμέτρησης με σκοπό να ελέγξει καλύτερα το παιχνίδι, περιορίζοντας τους κίνδυνους προς την εστία του Πατρίτσιο. Στο 87′ απείλησε ξανά ο Μαλντίνι για την Σπέτσια, με μία τραβηγμένη ενέργεια, που δεν ανησύχησε την άμυνα των Ρωμαίων, που πήραν μία σημαντική νίκη.

ΓΚΟΛ: / 45′ Ελ Σαραουΐ, 49′ Έιμπραχαμ