Νίκη… τετράδας για τη Ρόμα

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε με 2:0 της Έμπολι στο “Ολίμπικο”, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A και μπήκε για τα… καλά στη διεκδίκηση ενός εκ των “εισιτηρίων” που οδηγούν στο Champions League.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Έπειτα από κόρνερ του Ντιμπάλα, ο Ιμπάνιεθ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά. Στο 6′, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχε και δεύτερο τέρμα με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Ντιμπάλα εκτέλεσε ξανά ένα κόρνερ και αυτή τη φορά την κεφαλιά την πήρε ο Έιμπραχαμ, κάνοντας το 2:0. Στο 24ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά από κόρνερ, με τον Βικάριο να αποκρούει την κεφαλιά του Άγγλου επιθετικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα έδωσε την κατοχή στην Έμπολι, επιλέγοντας να παίξει με αντεπιθέσεις. Ωστόσο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία και αρκέστηκαν μόνο σε σκληρές μονομαχίες, με το 2:0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι Ρωμαίοι με αυτή τους τη νίκη κοιτάζουν… ψηλά, αφού βρίσκονται πλέον στην 3η θέση με 40 βαθμούς και στοχεύουν στο Champions League της επόμενης σεζόν. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη μέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, χωρίς να ανησυχούν για τη σωτηρία τους.//

Ρόμα: Εκτός με Λέτσε (11/2)
Έμπολι: Εντός με Σπέτσια (11/2)