Με το… δεξί Ρόμα-Σπέτσια στην πρεμιέρα

Σπουδαίες αναμετρήσεις είχε η πρώτη αγωνιστική της Σέριε Α. Η Σαλερνιτάνα υποδέθηκε τους “τζιαλορόσι”, σε ένα παιχνίδι που οι “φιλοξενούμενοι” επικράτησαν 1-0, ενώ η “γκρανάτα”, παρόλο που πιέστηκε στο δεύτερο μέρος, “άντεξε” και πήρε τη νίκη.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Σέριε Α Ρόμα και Σπέτσια. Οι Ρωμαίοι, πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Σαλερνιτάνα με σκόρερ τον Κριστάντε, λίγο έλειψε να σκοράρει και ο Ντιμπάλα όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ η Σπέτσια “άντεξε” το πρέσινγκ και πήρε το πολυπόθητο τρίποντο της πρεμιέρας μπροστά στον κόσμο της.

Σαλερνιτάνα-Ρόμα 0-1

H Ρόμπα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά τη Σαλερνιτάνα, ψάχνοντας το γκολ. Οι “γηπεδούχοι” από την άλλη έχασαν κλασσικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Ζανιόλο να ανοίξουν το σκορ. Το πρώτο γκολ της Ρόμα για τη φετινή σεζόν πέτυχε ο Κριστάντε με τυχερό σουτ, έξω από την περιοχή που βρήκε στα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα του Σέπε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Η Ρόμα οδηγός να πιέζει, ψάχνοντας το δεύτερό της γκολ. Το δοκάρι… σταμάτησε τη μπάλα στην προσπάθειά του Ντιμπάλα να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “τζιαλορόσι”. Στη συνέχεια οι Ρωμαίοι απείλησαν, προσπάθησαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Παρόλα αυτά, ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν.

Σπέτσια-Έμπολι 1-0

Σε ένα παιχνίδι με σκληρές μονομαχίες, η Σπέτσια κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας 1-0 επί της Έμπολι στην πρεμιέρα της Σέριε Α. Οι “γηπεδούχοι” πίεσαν από το πρώτο ημίχρονο και βρήκαν δίχτυα με τον Νζολά στο 36′ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του πορτιέρε της Έμπολι. Το VAR ειδοποίησε για πιθανό οφσαίντ, όμως μετά από εξέταση του βίντεο, ο διαιτητής έδειξε σέντρα.

Στην επανάληψη, η Έμπολι δημιούργησε φάσεις και κυνήγησε το γκολ, όμως η Σπέτσια αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι”, κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ιταλικό πρωτάθλημα για φέτος.