Mε συνταγή «Special One» ο πρώτος Ευρωπαϊκός τίτλος της Ρόμα

Παρά την έντονη πίεση και πολιορκία από τη Φέγενορντ, οι «τζιαλορόσι» κατάφεραν να κρατήσουν το 1-0 από το 32′, σηκώνοντας την «κούπα» στον «παρθενικό» τελικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο Τζανιόλο, σκόραρε το «χρυσό» γκολ της Ρόμα για την κατάκτηση του πρώτου της ευρωπαϊκού τροπαίου, τον πέμπτο για τον Ζοζέ Μουρίνιο. Ο Ιταλός, γίνεται ο νεαρότερος σκόρερ σε ευρωπαϊκό τελικό τα τελευταία 25 χρόνια, μετά τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο το 1997 και «χαρίζει» το τρόπαιο στην «αιώνια» πόλη.

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα, με τη Φέγενορντ να την πιέζει ασφυκτικά στα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Στη συνέχεια οι «τζιαλορόσοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι, κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους, όμως δεν μετουσίωσαν την κατοχή, σε επικίνδυνη φάση. Στο 17ο λεπτό, η αναγκαστική αλλαγή του Μχιταριάν ο οποίος γύρισε από τραυματισμό αλλά απ’ ότι φάνηκε δεν ήταν έτοιμος, δημιούργησε «πονοκέφαλο» στη Ρόμα, καθώς έχασε έναν από τους πιο έμπειρους και καλύτερους δημιουργικά παίκτες της. Μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση και να απειλήσει τα αντίπαλα δίχτυα. Στη συμπλήρωση του ημιώρου ήρθε και η πρώτη τελική στο παιχνίδι, με σουτ του Ντέσενς που κόντραρε σε σώμα, όμως η μπάλα κατέληξε στον Πατρίσιο. Η Ρόμα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Τζανιόλο, o οποίος κοντρόλαρε με το στήθος και με προβολή έκανε το 1-0, στην πρώτη φάση του παιχνιδιού μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η Φέγενορντ, προσπάθησε να αντιδράσει, με δυνατό σουτ του Κοκτσού, πάνω στον πορτιέρο των «τζιαλορόσι» που μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες, εκτός αυτής του γκολ, με τη Φέγενορντ να απειλεί κυρίως με μακρινά σουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Φέγενορντ έψαξε να βρει γκολ ισοφάρισης εγκλωβίζοντας τη Ρόμα στην περιοχή της. Αρχικά με παραλίγο αυτογκολ του Μαντσίνι, από του οποίου το πόδι η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Η φάση συνεχίστηκε με το δυνατό σουτ του Κοκτσού, ο Πατρίσιο όμως προχώρησε σε μεγάλη απόκρουση. Ο «πορτιέρο» των «τζιαλορόσι» έγινε για ακόμη μια φορά ο «φύλακας άγγελος» της Ρόμα, μετά από την απώθηση σουτ-κεραυνού του Μαλάσια, που έστειλε τη μπάλα ξανά στο δοκάρι. Στην αντεπίθεση, ο Έιμπραχαμ βγήκε τετ-α-τετ, όμως τον σταμάτησε ο Σενέσι, με τους «τζιαλορόσι» να ζητούν κόκκινη και τον Ρουμάνο, να συνεχίζει κανονικά το ματς. Η πολιορκία της Φέγενορντ συνεχίστηκε, μαζί της και οι χαμένες ευκαιρίες, με τον Ντέσενς να μην καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και τον Ιμπάνιες να διώχνει σωτήρια. Η Ρόμα, προσπάθησε να αντιδράσει, με διαγώνιο σουτ του Βερετού, που όμως νικήθηκε από τον Μπέιλοου. Οι «λύκοι», έχασαν ακόμη μία ευκαιρία, με σουτ του Πελεγκρίνι που απέκρουσε ο Μπέιλοου.

Γκολ: 32’ Τζανιόλο

Διαιτητής: Κόβατς (Ρουμανία)

Κίτρινες: 37’ Πελεγκρίνι, 85’ Πατρίσιο, 94′ Σπινατσόλα / 25’ Τράουνερ

Δοκάρι:  46’Μαντσίνι, 50’ Μαλάσια

(Ζοσέ Μουρίνιο): Ρουί Πατρίσιο, Ιμπάνιες, Κριστάντε, Σμόλινγκ, Κάρσντορπ (89’Βίνια), Μαντσίνι, Κριστάντε, Ζαλέφσκι (67’Σπινατσόλα), Ζανιόλο (67’Βερετού), Μχιταριάν (17’Ολιβέϊρα λ.τ.) , Έιμπραχαμ(89’ Σομουρόντοφ)

Φέγενορντ (Άρνε Σλοτ): Μπάιλοου, Χιρτράουντα, Τράουνερ(74’Πέντερσεν), Σένεσι, Μαλάσια (89’ Γιάχανμπαχς) Άουρσνες, Τιλ (60’ Τόορνστρα), Κόκτσου (89’ Βάλεμαρκ), Νέλσον (74’Λίνσεν), Ντέσερς, Σινιστέρα.