Με Ντιμπάλα επέστρεψε στις νίκες

Η ομάδα του Μουρίνιο επικράτησε με 2-1 της Λέτσε και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην Αταλάντα.

Η Ρόμα πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Λέτσε, σε ένα παιχνίδι που αγχώθηκε αρκετά για ένα ημίχρονο και χρειάστηκε τη λύση του Ντιμπάλα από το σημείο του πέναλτι, για να της αφαιρέσει το άγχος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Η ομάδα του Μουρίνιο προηγήθηκε στην αναμέτρηση στο 6′ με τον Σμόλινγκ, μετά το κόρνερ του Πελεγκρίνι, αλλά η Λέτσε των δέκα παικτών από το 22′, βρήκε την ισοφάριση στο 39′. Στην επανάληψη ο Ντιμπάλα έβαλε μπροστά την Ρόμα στο σκορ και το διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η Ρόμα ανέβηκε έτσι στην πέμπτη θέση με 19 βαθμούς, ενώ Λέτσε παρέμεινε μόλις δύο πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Ρόμα να σκοράρει στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Στο 6′ ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε κόρνερ, με τον Σμόλινγκ να πηδάει πιο ψηλά απ’ όλους και να νικάει τον Φαλκόνε για το 1-0. Ο Πελεγκρίνι προσπάθησε να σκοράρει στο 13′, όμως το δυνατό του σουτ πέρασε λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα η Λέτσε έμεινε και με δέκα παίκτες. Ο Χιούμλαντ έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Τζανιόλο και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

Η αποβολή αυτή όμως καθόλου δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, που προειδοποίησαν στο 30′ με τον Κίσει να αστοχεί από πλεονεκτική θέση και τον Στρεφέντζα να ισοφαρίζει στο 39′, καθώς βρέθηκε ολομόναχος στο σημείο του πέναλτι και νίκησε τον Ρούι Πατρίτσιο για το 1-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως η Ρόμα πήρε ξανά το προβάδισμα.

Στο 48′ ο Ντιμπάλα ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ασκίλντσεν και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ δύο λεπτά αργότερα έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω του χτυπήματος στη φάση της παράβασης. Η Ρόμα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και της κατοχής και δεν άφηνε την Λέτσε να πλησιάσει στην εστία του Ρούι Πατρίτσιο, ακόμη και μετά τις πολλές αλλαγές που έριξαν το ρυθμό.

Ο Έιμπραχαμ στο 88′ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του, με τον ίδιο τρία λεπτά αργότερα να σκοράρει, αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Στο 90+5′ ο Φαλκόνε έκανε εξαιρετική επέμβαση, στερώντας το γκολ στον Σομουρόντοφ, στο τετ-α-τετ των δύο.

Γκολ: 6′ Σμόλινγκ, 48′ Ντιμπάλα / 39′ Στρεφέντζα

Κίτρινες: 60′ Ιμπάνιες, 62′ Μαντσίνι, / 57′ Ουμτιτί,

Κόκκινες: 22′ Χιούμλαντ

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Ρούι Πατρίτσιο, Μαντσίνι (88′ Κουμπουλά), Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Ζαλέφσκι, Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Βίνια (46′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα (50′ Μάτιτς), Τζανιόλο (46′ Έιμπραχαμ), Μπελότι (77′ Σομουρόντοφ).

Λέτσε (Μάρκο Μπαρόνι): Φαλκόνε, Γκέντρει, Μπασκιρότο, Ουμτιτί, Πετσέλα, Ασκίλντσεν (71′ Χέλγκασον), Χιούμλαντ, Γκονζάλες (46′ Μπλιν), Στρεφέντζα (71′ Ντι Φρανσέσκο), Μπαντά (81′ Κολόμπο), Κίσει (90′ Ρεμί Ουντίν).