Με άνεση εξασφάλισε το Γιουρόπα Λιγκ η Ρόμα

Οι «τζιαλορόσι» πανηγύρισαν μια εύκολη εκτός έδρας νίκη με 3-0 κόντρα στην Τορίνο στην τελευταία αγωνιστική της Σέριε Α, «σφραγίζοντας» το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο πλαίσιο της τελευταίας «στροφής» της Σέριε Α, η Ρόμα ήθελε τη νίκη στην έδρα της αδιάφορης Τορίνο για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους ομίλους του επόμενου Γιουρόπα Λιγκ και στο τέλος τα κατάφερε.

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και κατάφεραν να πάρουν με χαρακτηριστική ευκολία το τρίποντο, ανεβαίνοντας έτσι στους 63 βαθμούς και πιάνοντας έτσι τη Λάτσιο που έχει έναν αγώνα λιγότερο όμως. Παράλληλα, με αυτή τη νίκη αποκτάει απόσταση τεσσάρων βαθμών από την έβδομη Φιορεντίνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έχοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους, απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Μπέρισα. Ο Τάμι Έιμπραχαμ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ του ματς στο 33ο λεπτό μετά από ασίστ του Πελεγκρίνι. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 42′ ο επιθετικός των «τζιαλορόσι» κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε και σε γκολ, διπλασιάζοντας τα τέρματα τόσο της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του.

ALESSANDRO DI MARCO

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο συναρπαστικό όσο το πρώτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο ακόμη. Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μποτζόρνο αγκάλιασε τον Τζανιόλο, δίνοντας έτσι και δεύτερο πέναλτι στη Ρόμα. Αυτή τη φορά, «δήμιος» των γηπεδούχων ήταν ο Πελεγκρίνι, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και διαμόρφωσε το 0-3, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 33΄Έιμπραχαμ, 42΄ Έιμπραχαμ (πεν.) 78΄Πελεγκρίνι (πεν.)
Κίτρινες: 21′ Ανσάλντι, 78′ Μπουοντζόρνο / 20′ Ιμπανέζ, 76′ Σομουρόντοφ

ΤΟΡΙΝΟ: Μπέρισα, Ροντρίγκες (46′ Μποντζόρνο), Ζίμα, Λούκιτς, Ανσάλντι (46′ Σεκ), Πομπέγκα, Ρίτσι (84′ Μαντραγόρα), Άινα, Μπρέκαλο (46′ Πιάτσα), Πρατ, Μπελότι (68′ Πελέγκρι)

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κούμπουλα, Ιμπάνιες, Ζαλέβσκι (58′ Κάρσντορπ), Ολιβέιρα (58′ Κριστάντε), Βερετούτ, Σπινατσόλα (83′ Βίνια), Σομουρόντοφ (76′ Τζανιόλο), Πελεγκρίνι, Έιμπραχαμ.