Η Αταλάντα “ξετυλίγει” το σεντόνι γύρω από τη Ρόμα!

Η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι έβαλε… στοπ στο αήττητο σερί τριών αγώνων των “τζιαλορόσι”, επικράτησε με 3:1 και έριξε την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο από τ’ αστέρια!

Η Αταλάντα πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Ρόμα και μπήκε εκ νέου στη “μάχη” για τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Παράλληλα, οι “μπεργκαμάσκι” έριξαν την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο από την τέταρτη θέση, καθώς υπάρχει πλέον ισοβαθμία με τη Μίλαν στους 56 πόντους.

Ισορροπημένη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά, καθώς αμφότερες οι ομάδες διάβαζαν το παιχνίδι του αντιπάλου και προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Η κατοχή της μπάλας ήταν εξίσου ισορροπημένοι και οι δύο ομάδες αναζητούσαν διαδρόμους για να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, τόσο η Αταλάντα, όσο και η Ρόμα, έφταναν στην… πηγή, αλλά δεν έπιναν νερό, καθώς τους έλειπε η τελική πάσα στις προσπάθειες που δημιουργούσαν. Παρ’ όλα αυτά, στο 39ο λεπτό, η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ζαπάτα έκανε τη σέντρα και βρήκε τον Πάσαλιτς μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πατρίσιο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Έιμπραχαμ άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο κλήθηκε να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48′. Ο Έιμπραχαμ έπιασε την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Σπορτιέλο. Οι “μπεργκαμάσκι” πίεζαν την αμυντική γραμμή των “τζιαλορόσι”, με στόχο να δυσκολέψουν το build-up παιχνίδι τους και να ανακτούν την μπάλα κοντά στην εστία του Πατρίσιο. Με την είσοδο του Ντιμπάλα στο παιχνίδι, η Ρόμα έγινε πιο απειλητική, ωστόσο αδυνατούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι “τζιαλορόσι” είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά η Αταλάντα κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Στο 74ο λεπτό, ο Τολόι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατρίσιο και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2:0. Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για να βγάλουν αντίδραση. Στο 83ο λεπτό, οι “τζιαλορόσι” κατάφεραν να μειώσουν σε 2:1, χάρη σε όμορφο τελείωμα του Πελεγκρίνι, αλλά η χαρά του γκολ δεν διήρκησε πολύ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Πατρίσιο έκανε τραγικό λάθος, χάνοντας την μπάλα από τα χέρια του και ο Κοπμέινερς το εκμεταλλεύτηκε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 3:1. Στο 86′, ο Πελεγκρίνι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από νέα προσπάθειά του και στα εναπομείναντα λεπτά το 3:1 παρέμεινε, με την Αταλάντα να παίρνει σπουδαία νίκη.

ΓΚΟΛ: 39′ Πάσαλιτς, 74′ Τολόι
Κίτρινες: 30′ Ντε Ρουν, 86′ Παλομίνο, 90+5′ Κοπμέινερς / 60′ Σολμπάκεν