Έσωσε την ισοπαλία κι ελπίζει ακόμη!

Η Ρόμα κατάφερε να αποκομίσει τον βαθμό της ισοπαλίας με 2:2 κόντρα στη Σαλερνιτάνα, παρόλο που βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, αλλά διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για την τετράδα και στρέφει το βλέμμα της στον τελικό του Europa League για το πολυπόθητο τρόπαιο και… εισιτήριο.

Χάος στη Serie A! Η Γιουβέντους δέχθηκε ποινή αφαίρεσης 10 βαθμών και η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο κατάφερε να διατηρήσει ζωντανές τις μαθηματικές της ελπίδες για την τετράδα της Serie A και τη σίγουρη θέση στο Champions League της επόμενης σεζόν, καθώς έμεινε στο 2:2 με τη Σαλερνιτάνα. Παρ’ όλα αυτά, η Ρόμα στρέφει το βλέμμα της στο τρόπαιο του Europa League, τόσο για τη σπουδαία διάκριση, όσο και για το εισιτήριο που παίρνει ο νικητής για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης εν όψει της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού στη Ρώμη, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, αφού τόσο η Ρόμα, όσο και η Σαλερνιτάνα δεν μπορούσαν να πάρουν τα ηνία. Αμφότερες βρήκαν χώρους για να απειλήσουν και δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο το σύνολο του Πάουλο Σόουζα ήταν αυτό που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 12ο λεπτό, με τον Καντρέβα να κάνει το 1:0 μετά από ασίστ του Κουλιμπαλί. Εν συνεχεία, οι “τζιαλορόσι” κλήθηκαν να κυνηγήσουν περισσότερο το ματς, αλλά η ομάδα από το Σαλέρνο δεν τους έκανε εύκολο το εργό, καθώς δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη τελική. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρόμα κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Ιμπάνιεζ, ωστόσο η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και ακυρώθηκε για χέρι που είχε προηγηθεί, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 1:0 υπέρ της Σαλερνιτάνα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να φτάσει άμεσα στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 47ο λεπτό, ο Ελ Σαράουι ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Οτσόα και έκανε το 1:1, βάζοντας εκ νέου την ομάδα του στο παιχνίδι. Οι “τζιαλορόσι” είχαν την κατοχή της μπάλας και αναζητούσαν ένα ακόμη γκολ για την ανατροπή, αλλά η Σαλερνιτάνα είχε έτοιμη τη δική της απάντηση. Στο 54ο λεπτό, ο Ντιά έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ, μετά από ασίστ του Πιάτεκ, κάνοντας το 2:1 και η Ρόμα μπήκε ξανά σε θέση… κυνηγού. Οι “τζιαλορόσι” αύξησαν την πίεσή τους, αλλά η ομάδα από το Σαλέρνο διατηρούσε γερά το προβάδισμά της, κρατώντας κοντά τις γραμμές της. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η Ρόμα συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μάτιτς στο 83ο λεπτό, για το 2:2 που αποτέλεσε το τελικό σκορ του παιχνιδιού.//Τ.

ΓΚΟΛ: 48′ Ελ Σαράουι, 83′ Μάτιτς / 12′ Καντρέβα, 54′ Ντιά
Κίτρινες: 70′ Γκιόμπερ, 85′ Οτσόα, 87′ Ντανίλιουτς