Επέστρεψε στις νίκες με καταπληκτικό Ντιμπάλα!

Η Ρόμα κατάφερε να επικρατήσει της Έμπολι με 2-1 εκτός έδρας για την έκτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και αφού επέστρεψε στις νίκες, “σκαρφάλωσε” στην πέμπτη θέση.

Η Έμπολι υποδέχθηκε τη Ρόμα στο “Κάρλο Καστελάνι” για την έκτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι “τζιαλορόσι” κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της μαχητικής Έμπολι με 2-1, χάρη σε τέρματα των Ντιμπάλα και Έιμπραχαμ. Έτσι οι Ρωμαίοι επέστρεψαν στις νίκες και “σκαρφάλωσαν” στην πέμπτη θέση έχοντας μαζέψει 13 βαθμούς, ενώ οι “μπλε” βρέθηκαν στην 16η θέση με μόλις 4 βαθμούς.

Με τη έναρξη του ματς, η Ρόμα ήταν αυτή που είχε την επιθετική πρωτοβουλία και έψαχνε το γκολ που θα τη βάλει σε θέση “οδηγού” από νωρίς. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης το κατάφερε, όταν ο Μαντσίνι σέντραρε από τα δεξία και ο Πάολο Ντιμπάλα βρισκόταν στη σωστή θέση, έξω από την περιοχή, εξαπολύοντας ένα “κεραυνό”. Ο Βικάριο δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα και έτσι οι Ρωμαίοι πήραν “κεφάλι” στο σκορ. Στη συνέχεια η Έμπολι, όχι απλά ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά πήρε και την απόλυτη πρωτοβουλία κινήσεων. Αυτή η πίεση έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα, καθώς στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η ισοφάριση. Ο Στογιάνοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, όλη η άμυνα της Ρόμα ολιγώρησε και ο Μπαντινέλι το εκμεταλλεύτηκε, καθώς με μία πολύ δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Ρουί Πατρίτσιο και έκανε το 1-1 λίγες στιγμές πριν αποχωρήσουν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου μισού.

Ο πανηγυρισμός του Ντιμπάλα στο γκολ που σημείωσε. (@OfficialASRoma / Twitter)

Η Ρόμα μπήκε στο χορτάρι για το δεύτερο 45λεπτο, αποφασισμένη να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 49′ απείλησε με τον Ιμπάνιεθ να πιάνει μία κεφαλιά, με τους αμυντικούς της Έμπολι να απομακρύνουν ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή. Στο 70′ ήταν η σειρά των “μπλε” να γίνουν επικίνδυνοι. Ο Σαντριάνο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει άγρια ομορφιά και δύο λεπτά αργότερα η Ρόμα κατάφερε να σκοράρει. Ο Έιμπραχαμ “κατέβηκε” μέχρι την περιοχή της ομάδας του μοίρασε τη μπάλα και με ένα σπριντ πήρε θέση στην περιοχή. Ο Πάολο Ντιμπάλα μετατράπηκε από εκτελεστής σε δημιουργό, όταν πήρε τη μπάλα και από τα δεξιά της επίθεσης έβγαλε μία καταπληκτική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί “παραμόνευε” ο Έιμπραχαμ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σπριντ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να σκοράρει στο 71′, σε μία φάση, η οποία ξεκίνησε και τελείωσε από τα πόδια του.

Ο Έιμπραχαμ λίγο πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. (@OfficialASRoma / Twitter)

Στο 74′ η Έμπολι διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, το οποίο δεν υπήρχε, μετά από εξέταση του VAR και δόθηκε τρία λεπτά αργότερα για τη Ρόμα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πελεγκρίνι, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έτσι σπατάλησε την ευκαιρία να “κλειδώσει” το ματς. Στη συνέχεια η Έμπολι πίεσε, δεν κατάφερε όμως να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Γκολ: 43′ Μπαντινέλι / 17′ Ντιμπάλα, 71′ Έιμπραχαμ

Κίτρινες: 27′ Παρίσι, 60′ Ισμαίλι, 65′ Άκπα Άκπρο / 89′ Σελίκ

Κόκκινη: 87΄ Άκπα Άκπρο

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι): Βικάριο, Στογιάνοβιτς, Ισμαίλι, Λουπέρτο, Παρίσι (Κακάτσε 52′), Χάας (Άκπα Άκπρο 63′), Μπαντινέλι, Μάριν (Γκαμπιάγκι 82′), Πιάτσα (Μπαϊράμι 63′), Σατριάνο, Λάμερς (Γκράσι 82′)

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Τσελίκ, Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα (Βίνα 90’+8′), Πελεγκρίνι (Καμαρά 90’+6′), Ντιμπάλα (Μπόβε 81′), Έιμπραχαμ (Μπελότι 81′)