Έλυσε τον… γόρδιο δεσμό ο Σμόλινγκ

Η Ρόμα τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Κρεμονέζε, αλλά κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να επικρατήσει με 1-0, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Serie A.

H ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο διατήρησε την ίδια… συνταγή με την πρεμιέρα (1-0 κόντρα στη Σαλερνιτάνα) και πήρε τη νίκη με 1-0 στο “Ολίμπικο” απέναντι στην Κρεμονέζε. Μία στημένη φάση ήταν αρκετή για τους “τζιαλορόσι” για να εξασφαλίσουν το 2/2 στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι “τζιαλορόσι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και μάλιστα στο 3ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Πελεγκρίνι έκανε εξαιρετική προσπάθεια, σούταρε και ο Ράντου αποσόβησε τον κίνδυνο, διώχνοντας σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν την κατοχή της μπάλας, δίχως να τη μετουσιώσουν σε ευκαιρίες στα καρέ του Πατρίσιο. Στο 26′, η Ρόμα έχασε νέα ευκαιρία με σουτ του Σπινατσόλα, ενώ στο 36′, η Κρεμονέζε έδωσε τη δική της απάντηση με ωραία προσπάθεια του Ντέσερς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως νέα ευκαιρία και κατ’ επέκταση χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με “ηχηρή” φάση. Στο 48′ συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 0-1, καθώς ο Ντέσερς έγινε αποδέκτης της μπάλας στην άκρη της περιοχής και το σουτ που εξαπέλυσε χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 56′, ο Ντιμπάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση σε… ριμπάουντ που πήρε. Στο 65′, η Ρόμα κατάφερε να λύσει τον… γόρδιο δεσμό, καθώς ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε κόρνερ και ο Σμόλινγκ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους για το 1-0. Εν συνεχεία, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά η Κρεμονέζε στο φινάλε του αγώνα λίγο έλειψε να… παγώσει το “Ολίμπικο”, καθώς ο Πίκελ έχασε μεγάλη ευκαιρία μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Το 1-0 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα και η Ρόμα πήρε τη νίκη.

ΓΚΟΛ: 65′ Σμόλινγκ

Δοκάρι: 48′ Ντέσερς

Κίτρινες: 24′ Αϊγού, 50′ Ζανιμάκια, 80′ Λοτσοσβίλι

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Ιμπανέζ, Πελεγκρίνι, Κριστάντε, Σπινατσόλα (73′ Ζαλέφσκι), Κάρσντροπ (86′ Τσελίκ), Ντιμπάλα (73′ Μάτιτς), Ζανιόλο (45′ Ελ Σαράουι), Έιμπραχαμ

Κρεμονέζε (Μασιμιλιάνο Αλβίνι): Ράντου, Κίρικες, Λοτσοσβίλι (85′ Τσιόφανι), Αϊγού (56′ Μπιανκέτι), Ασκασίμπαρ, Πίκελ, Βαλερί, Γκιλιόνε, Ζανιμάκια (56′ Μπουοναϊούτο), Ντέσερς, Οκερέκε (79′ Τσατζού)