Έκανε το καθήκον της και περιμένει…

Η Αταλάντα συνέχισε το αήττητο σερί της στη φετινή Serie A, καθώς επικράτησε με 1-0 της Ρόμα στο “Ολίμπικο” και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής έως τον αγώνα μεταξύ Μίλαν και Νάπολι.

Η ομάδα του Μπέργκαμο σημείωσε το έβδομο παιχνίδι στο οποίο παραμένει αήττητη, καθώς πήρε το διπλό από την έδρα της Ρόμα και πλέον αναμένει την αναμέτρηση μεταξύ Μίλαν και Νάπολι, ελπίζοντας στο ευνοϊκότερο αποτέλεσμα για να συνεχίσει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Οι “τζιαλορόσι” πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας και τον έλεγχο του παιχνιδιού με την κατοχή. Αμφότερες οι ομάδες δεν έκαναν κάποια αξιοσημείωτη τελική στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ωστόσο στο 35′, η Αταλάντα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χέιλουντ έβγαλε τον Σκαλβίνι μόνο του με τον Πατρίσιο και τον νίκησε για το 1-0. Εν συνεχεία, ο Τζανιόλο προσπάθησε να κερδίσει ένα πέναλτι στο 40ο λεπτό, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να ισοφαρίσει, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε πως δεν υπάρχει παράβαση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της Αταλάντα.

Στην επανάληψη, η Ρόμα συνέχισε να έχει την υπεροχή του αγώνα, ωστόσο αδυνατούσε να αξιοποιήσει την κατοχή της μπάλας, έτσι ώστε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Οι διαμαρτυρίες του Ζοσέ Μουρίνιο έφεραν την κόκκινη κάρτα στο πρόσωπό του και άφησε την ομάδα του δίχως την… υπεράσπισή του από τον πάγκο. Η ομάδα του Μπέργκαμο διατήρησε το προβάδισμά της έως το φινάλε του αγώνα και πήραν τη νίκη, διατηρώντας το αήττητο σερί που “τρέχει” από την αρχή της φετινής σεζόν.

ΓΚΟΛ: 35′ Σκαλβίνι

Κίτρινες: 23′ Μέλε, 47′ Τολόι, 55′ Χάτεμπουρ, 76′ Ντεμιράλ, 80′ Ντε Ρουν, 87′ Κοπμέινερς

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Ιμπάνεζ, Ματσίνι (87′ Ζαλέφσκι), Κριστάντε, Μάτιτς (67′ Μπελότι), Τσελίκ, Σπινατσόλα, Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Έιμπραχαμ (79′ Σομουρόντοβ)

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο (8′ Σπορτιέλο), Ντεμιράλ, Ντε Ρουν, Τολόι, Σκαλβίνι (46′ Οκόλι), Κοπμέινερς, Μέλε, Χάτεμπουρ, Πάσαλιτς, Έντερσον (88′ Μαλινόφσκι), Χέιλουντ (46′ Μουριέλ)