Υπόθεση τριών λεπτών για την “Βασίλισσα”

Η Ρεάλ Μαδρίτης, σκόραρε δίς μέσα σε λίγα λεπτά επικρατώντας με 2:0 της Βαλένθια στο “Μπερναμπέου”, παραμένοντας στο μείον 5 από την Μπαρτσελόνα. Σκόρερ για τους Μαδριλένους οι Ασένσιο (52′) και Βινίσιους (55′).

O αγώνας

Η Ρεάλ στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο στο ματς και μόλις στο 3′ απείλησε με τον Ασένσιο που έκανε το πλασέ, για να αποκρούσει ο Μαμαρντασβίλι ενστικτωδώς. Στο 28′ οι Μαδριλένοι σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Βινίσιους, ο οποίος δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 45’+2΄ο Ρούντιγκερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Βαλένθια, όμως το γκολ δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να βλέπει τη φάση στο μόνιτορ μετά από παρότρυνση του VAR και να ακυρώνει το τέρμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ασένσιο εξαπέλυσε ένα ασύλληπτο διαγώνιο σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα “συστημένη” στην δεξιά γωνία της εστίας του Μαμαρντασβίλι. Τρία λεπτά αργότερα, η “Βασίλισσα” τελείωσε το ματς. Ο Βινίσιους έκανε εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά και αφού διένυσε το μισό γήπεδο με τρομερό διασκελιασμό βρέθηκε απέναντι στον κίπερ της Βαλένθια και με τρομερό δεξί πλασέ έκανε το 2:0. Στο 60′ ο Μπενζεμά είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 57′ και έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3:0 με το πλασέ του να αποκρούεται με αυτοθυσία από τον Ντιακαμπί. Οι “νυχτερίδες” έμειναν με 10 παίκτες στο 72′ εξαιτίας της αποβολής του Γκάμπριελ Παουλίστα και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε για την ομάδα του Βόρο. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 2:0, παραμένοντας στο πλην 5 από την Μπαρτσελόνα.

ΓΚΟΛ: 52′ Ασένσιο, 55′ Βινίσιους
Κίτρινες: 33΄Νάτσο, 45′ +5′ Μπενζεμά, 62′ Ασένσιο / 60′ Ντιακαμπί
Κόκκινες: – / 72′ Παουλίστα
Δοκάρι:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Νάτσο, Μιλιτάο (36′ Καρβαχάλ), Ρούντιγκερ, Καμαβινγκά, Μόντριτς (66′ Βαλβέρδε), Κρόος (66′ Τσουαμενί), Θεμπάγιος, Ασένσιο, Μπενζεμά (60′ Ροντρίγκο), Βινίσιους

Βαλένθια (Βόρο): Μαμαρντασβίλι, Φούλκιερ, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Γκιγιαμόν, Μούσα (75′ Τσεμέρτ), Αλμέιδα (70′ Μορίμπα), Καστιγέχο (58′ Αντρέ), Καβάνι (75′ Πέρεθ), Λίνο (70′ Λάτο)

Ρεάλ Μαδρίτης: Εκτός με Μαγιόρκα (05/02)
Βαλένθια: Εκτός με Χιρόνα (05/02)