Στον τελικό η… παγκόσμια Βασίλισσα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4:1 της Αλ Αχλί και το Σάββατο (11/2) στο Ραμπάτ θα διεκδικήσει κόντρα στην Αλ Χιλάλ το 5ο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων στην ιστορία της και πρώτο μετά το 2018.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4:1 της Αλ Αχλί και έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου (11/2), όπου θα αντιμετωπίσει την Αλ Χιλάλ στο Ραμπάτ. Η ποιότητα της “Βασίλισσας”… καθάρισε, σε ένα ματς γεμάτο φάσεις, με το τελικό αποτέλεσμα πάντως ίσως να αδικεί σε έναν βαθμό τους αξιώμαχους Αιγύπτιους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα η Αλ Αχλί, χάριζε συνεχώς νέες κατοχές στη Ρεάλ, που έψαχνε τον τρόπο να βρεθεί μπροστά από τα καρέ του Ελ Σενάουι. Στο 17′ μια κεφαλιά του Ρούντιγκερ μπλόκαρε εύκολα ο κίπερ των Αιγύπτιων. Δύο λεπτά αργότερα (19′) οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του Σερίφ μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Κεφαλιά του Αμπντελμονέμ στο 26′ από την καρδιά της περιοχής της “Βασίλισσας”, μόλις άουτ η μπάλα! Οι Μαδριλένοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 28′ να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Βινίσιους αστόχησε σε τετ α τετ. Ένα λεπτό αργότερα (29′) ο Ροντρίγκο τσίμπησε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στο δοκάρι και το 0:0 παρέμεινε. Οι “μερένγκες” είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του ματς, αλλά η Αλ Αχλί έδειχνε πως μπορούσε να βρει τον τρόπο να τους πληγώσει. Στο 42′ όμως ο Βινίσιους “χτύπησε”. Λάθος στην άμυνα των Αιγύπτιων, ο Βραζιλιάνος έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο τσιμπηματάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1:0 υπέρ της “Βασίλισσας” που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ιδανικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος για τη Ρεάλ, καθώς στο 46′ ο Βαλβέρδε έκανε το 2:0. Απίθανη κάθετη του Μόντριτς στον Ροντρίγκο, αυτός χάνει το τετ α τετ αλλά ο Ουρουγουανός από κοντά δεν αστόχησε στην επαναφορά. Η Αλ Αχλί πάντως δεν έδειξε να πτοείται από το σημαντικό προβάδισμα που απέκτησαν οι Μαδριλένοι, έψαξαν απάντηση και την βρήκαν στο 65′. Κακό μαρκάρισμα του Καμαβινγκά στον Ελ Σαχάτ, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Μααλούλ ευστόχησε μειώνοντας σε 2:1. Πάνω κάτω το ματς και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ. Η Ρεάλ κέρισε πέναλτι στο 86′, αλλά ο Μόντριτς αστόχησε! Πανέμορφη συνεργασία ΘεμπάγιοςΡοντρίγκο και ο Βραζιλιάνος έκανε στο 90+2′ το 3:1. Στο 90+8′ και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Αρίμπας έγγραψε το τελικό 4:1 υπέρ της “Βασίλισσας” που πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

ΓΚΟΛ: 65′ Μααλούλ πεν. / 42′ Βινίσιους, 46′ Βαλβέρδε, 90+2′ Ροντρίγκο, 90+8′ Αρίμπας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 85′ Αμπντελμονέμ / 85′ Τσουαμενί