“Βασίλισσα” της Ευρώπης!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Ελσίνκι και κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ για πέμπτη φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι Μαδριλένοι κατέκτησαν και τον τελευταίο ευρωπαϊκό τίτλο της περασμένης σεζόν ή τον… πρώτο της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε με 2-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και έφτασε στην πέμπτη κατάκτηση του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. Το τελευταίο αντίστοιχο τρόπαιο ήταν το 2017-2018, όταν η Ρεάλ επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το παιχνίδι άνοιξε με τις δύο ομάδες να “διαβάζουν” τον αντίπαλό τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δίχως να ρισκάρουν. Αμφότερες θέλησαν να περάσουν τον δικό τους ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο  η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι με την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 14′ από την πλευρά της Άιντραχτ. Ο Καμάντα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από μπαλιά του Κνάουφ, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Κουρτουά. Στο 17′, οι Μαδριλένοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βινίσιους, ο οποίος πλάσαρε και ο Τούτα πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος. Έξι λεπτά αργότερα, οι Γερμανοί απείλησαν με τον Κνάουφ. Ο 20χρονος Γερμανός δημιούργησε χώρο, αποφεύγοντας τον Μεντί, σούταρε διαγώνια και ο Κουρτουά ήταν σε ετοιμότητα. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, αλλά στο 37ο λεπτό, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από κόρνερ, ο Καζεμίρο πήρε την πρώτη κεφαλιά, η άμυνα της Άιντραχτ αδράνησε και ο Αλάμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 41′, η Ρεάλ έχασε νέα καλή ευκαιρία με τον Μπενζεμά, αλλά το σουτ που έκανε, πέρασε άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Μαδριλένους σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 55′, ο Τραπ διατήρησε “ζωντανή” την ομάδα του σε σουτ του Βινίσιους. Στο 64′, ο Κνάουφ απείλησε ξανά για την Άιντραχτ, αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε εύκολα. Στο 65′, η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μπενζεμά έκανε σουτ εξ’ επαφής, ο Τραπ είχε κακή αντίδραση, ενώ η μπάλα πήγαινε πάνω του και ο Γάλλος επιθετικός έγραψε το 2-0. Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι συνέχισε να έχει την υπεροχή στο παιχνίδι και δεν άφηνε την Άιντραχτ να αλλάξει εύκολα την μπάλα. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Ρεάλ, η οποία ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και παράλληλα έκανε συντήρηση του σκορ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι Μαδριλένοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και εν τέλει πήραν τη νίκη (2-0) και συνάμα έφτασαν στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ.

ΓΚΟΛ: 37′ Αλάμπα, 65′ Μπενζεμά

Κίτρινες: 90+2′ Αλάριο

Δοκάρι: 61′ Καζεμίρο

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς (66′ Ροντρίγκο), Καζεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε, Βινίσιους, Μπενζεμά

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τουρέ (70′ Αλάριο), Εντικά, Τούτα, Ρόντε (58′ Γκέτσε), Σο, Κνάουφ, Λεντς, Καμάντα, Λίντστρεμ (58′ Κολό), Μπορέ.