“Φονέας” των γιγάντων η Ράγιο, έριξε από την κορυφή τη Ρεάλ!

Οι “ραγίστας” έφεραν ισοπαλία με Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης τη φετινή σεζόν και τώρα ήταν η σειρά της “Βασίλισσας” να χάσει βαθμούς, με τη Βαγιεκάνο να παίρνει μάλιστα τη νίκη με 3-2 στο “Βαγιέκας” απέναντι στους “μερένγκες”, που για πρώτη φορά φέτος στη La Liga γεύτηκαν το πικρό ποτήρι της ήττας.

Στη… ματσάρα του “Βαγιέκας”, η Ράγιο νίκησε με 3-2 τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 13η αγωνιστική της La Liga και την έριξε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Βαγιεκάνο τη φετινή σεζόν έφερε ισοπαλία με την Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο Μαδρίτης και τώρα ήταν η σειρά της “Βασίλισσας” να χάσει βαθμούς από τους “ραγίστας”. Έτσι, οι “μερένγκες” γνώρισαν την πρώτη τους ήττα για φέτος στο ισπανικό πρωτάθλημα και έμειναν στη δεύτερη θέση με 32 πόντους, δύο λιγότερους από τους πρωτοπόρους “μπλαουγκράνα”.

Η πρώτη τελική στο ματς ήρθε στο 3ο λεπτό, με τον Ροντρίγκο να εκτελεί απευθείας φάουλ, αλλά να μην απειλεί τον Ντιμιτριέφσκι. Δύο λεπτά αργότερα (5′) η Ράγιο ήταν αυτή που στην πρώτη της ευκαιρία έβαλε γκολ. Ο Φραν Γκαρθία έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Σάντι Κομεσάνια έκανε το διαγώνιο στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Κουρτουά για το 1-0 των “ραγίστας”. Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με την πλάτη στον τοίχο η “Βασίλισσα”. Πολλά αβίαστα λάθη στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες της Ρεάλ που δεν έχουν μπει καθόλου καλά στον αγώνα. Στο 10′, καλό σουτ του Βαλβέρδε, πολλα μέτρια μακριά από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι “μερένγκες” έμοιαζαν… χαμένοι και η Ράγιο “φλέρταρε” με το 2-0 στο 14ο λεπτό, με τον Άλβαρο Γκαρθία να βγαίνει απέναντι στον Κουρτουά από πλάγια θέση και να κάνει το σουτ  και τον κίπερ της Ρεάλ να αποκρούει με το σώμα σε κόρνερ. Η Ράγιο ήταν εξαιρετική στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό με άψογη κυκλοφορία, κάνοντας δύσκολη τη ζωή της Ρεάλ. Οι παίκτες του Ιραόλα έμεναν ψηλά στο γήπεδο και δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στην κυκλοφορία της “Βασίλισσας”, η οποία έψαχνε φόρμουλα στην αντίπαλη τακτική. Στο 31′ σουτ του Παλαθόν έξω από την περιοχή, έδιωξε ο εντυπωσιακά ο Κουρτουά. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η πρώτη σημαντική στιγμή για τους Μαδριλένους, με τον Βινίσιους να ανοίγει διάδρομο προς την αντίπαλη περιοχή, να σερβίρει στον Ροντρίγκο, αλλά ο τελευταίος αστόχησε από δύσκολη γωνία.

Στο 36′ και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, σε μαρκάρισμα του Φραν Γκαρθία πάνω στον Ασένσιο. Ο Μόντριτς ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 1-1 στο 37′. Μέσα σε τέσσερα λεπτά (41′) η Ρεάλ έφερε “τούμπα” το ματς! Κόρνερ του Ασένσιο από τα δεξιά, ο Μιλιτάο ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, Λεζέν, και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας της Ράγιο, για να γράψει το 2-1 για την ομάδα του με το δεύτερο φετινό του γκολ. Οι “ραγίστας” δεν λύγισαν όμως. Πολιόρκησαν την εστία της Ρεάλ, έκαναν διαδοχικά σουτ, με το τελευταίο να γίνεται από τον Άλβαρο Γκαρθία που με δυνατό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Κουρτουά και έκανε το 2-2.

Ημίχρονο στη “ματσάρα” του “Βαγιέκας”. Ένα καθόλα χορταστικό πρώτο μέρος με τη Βαγιεκάνο να προηγείται και να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο διάστημα, τη Ρεάλ να το ανατρέπει από το… πουθενά μέσα σε τέσσερα λεπτά και τους γηπεδούχους να απαντούν λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου για το 2-2.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Ρεάλ στο 48′ να βγαίνει στην αντεπίθεση, τον Ασένσιο να πασάρει στον Ροντρίγκο και τον Βραζιλιάνο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Η Ράγιο επέβαλε ξανά τον ρυθμό της στο “Βαγιέκας” και η Ρεάλ είχε πιο παθητικό ρόλο στο ματς. Οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι και έχασαν δύο ευκαιρίες στο 59′ και στο 61′, με τις προσπάθειες των Καρμέγιο και Φραν Γκαρθία να περνάνε άουτ. Στο 65′ οι “ραγίστας” κέρδισαν πέναλτι. Σε προσπάθεια του Άλβαρο Γκαρθία, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καρβαχάλ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ μετά από συμβουλή που δέχτηκε από το VAR. Ο Τιμπό Κουρτουά το απέκρουσε, όμως δεν πατούσε πάνω στη γραμμή και δόθηκε επανάληψη! Ο Τρέχο με τη δεύτερη νίκησε τον Βέλγο και έκανε το 3-2 για την ομάδα του.

Η Ρεάλ… ξέμεινε από ιδέες και είχε παραδοθεί στις ορέξεις των γηπεδούχων. Στο 90′ πάντως έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Σέντρα του Ασένσιο και εξ επαφής ο Ροντρίγκο έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια! Δεν κατάφερε να βρει απάντηση τελικά η “Βασίλισσα” και η πρώτη ήττα της σεζόν στη La Liga είναι γεγονός. Η Ράγιο νίκησε με 3-2 και εκθρόνισε τους “μερένγκες” από την κορυφή.

Γκολ: 5′ Κομεσιάνα, 44′ Άλβαρο Γκαρθία, 67′ Τρέχο / 37′ Μόντριτς, 41′ Μιλιτάο

Κίτρινες: 2′ Κατένα, 49′ Τρέχο, 87′ Μπαλίου, 90+3′ Τσαβαρία / 11′ Βινίσιους, 60′ Μόντριτς, 65′ Καρβαχάλ, 70′ Ροντρίγκο, 99′ Βάθκεθ

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Μπαλίου, Λεζέν, Κατένα, Φραν Γκαρθία, Σάντι Κομεσάνια (79′ Σις), Όσκαρ Βαλεντίν, Ίσι (88′ Τσαβαρία), Τρέχο (70′ Λόπεθ), Άλβαρο Γκαρθία (88′ Σάντσεζ), Καμέγιο (88′ Φαλκάο)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ (85′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (85′ Νάτσο), Τσουαμενί (69′ Καμαβινγκά), Μόντριτς (79′ Ντίαθ), Βαλβέρδε, Ασένσιο, Βινίσιους, Ροντρίγκο