“Έσωσε” την παρτίδα στις καθυστερήσεις η Ρεάλ | “Ταύροι” στην Σκωτία

Η Σαχτάρ αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-1 και η “βασίλισσα” παρέμεινε μόνη στην κορυφή. Από την άλλη η Σέλτικ, γνώρισε την ήττα από την Λειψία με 2-0, με τους Γερμανούς να βλέπουν πλέον “ζεστά” την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να βρει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα και έτσι παρέμεινε αήττητη, στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς. Μάλιστα, οι Μαδριλένοι βρίσκονται ουσιαστικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς οι συνδυασμοί αποτελεσμάτων δεν αρκούν για να τους αφήσουν έξω από τις δύο πρώτες θέσεις. Από την άλλη η Λειψία κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη απέναντι στη Σέλτικ μέσα στη Γλάσκώβη και μπήκε… δυνατά στην υπόθεση πρόκριση.

Η “βασίλισσα” ξεκίνησε το παιχνίδι… δυνατά, προσπαθώντας να βρει ένα γρήγορο γκολ, που θα της “έλυνε” τα πόδια. Στο 10ο λεπτό ο Κρόος επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του Τρούμπιν. Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να πιέζει και στο 18′, λίγο έλειψε, να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπενζεμά εκμεταλλεύτηκε το χώρο που βρήκε και σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ των Ουκρανών, πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή επέμβαση και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 24′ οι γηπεδούχοι “φώναξαν” για πέναλτι, αλλά ο ρέφερι έδειξε “παίζεται”. Στο 36ο λεπτό και πάλι ο Μπενζεμά, απείλησε την εστία της Σαχτάρ, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Τρούμπιν, με εξαιρετική επέμβαση, αρνήθηκε το γκολ στον Γάλλο στράικερ. Ένα λεπτό αργότερα σταμάτησε και την ενέργεια του Ροντρίγκο, όταν σούταρε από πλάγια θέση, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Ακόμα μία απόκρουση, κατέγραψε στο… καρνέ του ο γκολκίπερ της Σαχτάρ, όταν απομάκρυνε το σουτ, που εξαπέλυσε ο Βαλβέρδε. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, χωρίς σκορ, με τη Ρεάλ να πιέζει και τους Ουκρανούς να αμύνονται.

Το δεύτερο μέρος, δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με καλύτερο τρόπο για τους Ουκρανούς. Η ομάδα του Γιοβίσεβιτς, αναπτύχθηκε από τα αριστερά, ο Μικαλιτσένκο έβγαλε τη σέντρα και εντελώς αμαρκάριστος Ζουμπκόφ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λούνιν, για το 1-0 της Σαχτάρ. Ο Κάρλο Αντσελότι, που δεν έβλεπε αυτά που ήθελε, από την ομάδα του, προχώρησε και στις πέντε αλλαγές που δικαιούταν, προκειμένου να αλλάξει τον εις βάρος του σκορ. Στο 74ο λεπτό ο Κροος, τροφοδοτήθηκε στα όρια της περιοχής, “πυροβόλησε”, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι”, καθώς πέρασε εκατοστά, δίπλα από το δοκάρι του Τρούμπιν. Οι “μερένγκες” στο 87ο λεπτό έχασαν μία ακόμα τεράστια ευκαιρία, όταν ο Βάσκεθ σέντραρε από τα δεξιά και ο Βινίσιους έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά οι Ισπανοί κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Ρούντιγκερ στις καθυστερήσεις με κεφαλιά, από ασίστ του Κροος, ενώ έπεσε αιμόφυρτος από χτύπημα με τον Τρουμπίν. Έτσι η Ρεάλ έκανε… δώρο τη δεύτερη θέση στη Λειψία.

Γκολ: 46′ Ζουμπκόφ / 90’+5′ Ρούντιγκερ

Κίτρινες: 16′ Κονόπλια, 88′ Μπονταρένκο / 90′ Κρόος

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ιγκόρ Γιοβίσεβιτς): Τρούμπιν, Κονόπλια, Μπόνταρ, Ματβιγένκο, Μιχαϊλιτσένκο, Στεπανένκο, Ζουμπκόφ (Τέιλορ 81′), Μπονταρένκο, Σουντάκοφ (Τζούρασεκ 81′), Μούντρικ (Πέτριακ 85′), Τραορέ (Σικάν 77′)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Βάθκεθ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί (Αλάμπα 68′), Βαλβέρδε (Καμαβινγκά 68′), Τσουαμενί (Μόντριτς 57′), Κρόος, Ροντρίγκο (Ασένσιο 68′), Μπενζεμά, Αζάρ (Βινίσιους 57′)

Σέλτικ – Λειψία 0 – 2

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η Σέλτικ υποδέχθηκε τη Λειψία στο “Σέλτικ Παρκ”. Οι Σκωτσέζοι στο πρώτο μέρος, με αλλεπάλληλες επιθέσεις, “στρίμωξαν” στη γωνία τους Γερμανούς, οι οποίοι… στάθηκαν όρθιοι και έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, χωρίς να σημειώσουν κάποιο τέρμα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν ένα πολύ όμορφο γκολ-χρυσάφι, από τον Τίμο Βέρνερ και μπήκαν… δυνατά στην υπόθεση πρόκριση. Στο 84′ η Λειψία… καθάρισε την υπόθεση νίκη, με το δεύτερο γκολ, να το σημειώνει ο Φόρσμπεργκ. Στο 66ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, ο “δικός” μας Γιώργος Γιακουμάκης, στη θέση του Φουρουχάσι.