Προβάδισμα πρόκρισης με Ντίαθ για τη “Βασίλισσα”

Το γκολ-ποίημα του Μπραχίμ Ντίαθ έδωσε στη Ρεάλ τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Λειψίας, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους “16” του Champions League, με τους Μαδριλένους να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού.

Η “Βασίλισσα” άντεξε στην πίεση της Λειψίας και με… γκολάρα του Μπραχίμ Ντίαθ πήρε τη νίκη με 1-0 στη Γερμανία, που την φέρνει “αγκαλιά” με την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “ταύροι” μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και είχα το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μάλιστα σκόραραν στο 2′ με τον Σέσκο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 10′ η Λειψία έχασε τεράστια, με τον Σέσκο να φεύγει στο τετ α τετ μετά την πάσα του Όλμο, αλλά ο Λούνιν του είπε “όχι”! Το πολύ δυνατό σουτ του Χένριχς στο 15′ μπλόκαρε με δυσκολία ο Λούνιν. Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Γκουλάτσι. Η “Βασίλισσα” αμυνόταν μαζικά και προσπαθούσε να χτυπήσει τη Λειψία μόνο στην κόντρα. Οι Γερμανοί άλλαζαν την μπάλα γύρω από την περιοχή του Λούνιν, αλλά δεν βρήκαν καλή τελική κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη “λευκή” ισοπαλία.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Ρεάλ. Αδιανόητη προσπάθεια του Ντίαθ από δεξιά, απέφυγε τέσσερις αντιπάλους με υπέροχο σλάλομ, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό φαλτσαριστό σουτ στην απέναντι πλευρά έκανε το 1-0! Τρία λεπτά αργότερα (52′) η Λειψία άγγιξε την ισοφάριση. Αρχικά, ο Λούνιν απέκρουσε το σουτ του Όλμο και στη συνέχεια ο Σέσκο δεν κατάφερε να νικήσει ούτε εκείνος τον τερματοφύλακα της “Βασίλισσας” από ευνοϊκή θέση! Πολύ καλή στιγμή για τη Ρεάλ στο 65′. Ο Βινίσιους έστρωσε στον Ροντρίγκο, αλλά αυτός έκανε κακό τελείωμα μέσα από το “κουτί”. Στο 72′ οι “μερένγκες” άγγιξαν το 2-0. Αντεπίθεση με τον Ντίαθ για τη “Βασίλισσα”, έδωσε αριστερά στον Βινίσιους που ντρίμπλαρε έναν αντίπαλο, έκανε το σουτ με το… μυτάκι, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Γκουλάτσι! Οι “ταύροι” έψαχναν την ισοφάριση και στο 81′ ο Σίμονς απείλησε με δυνατό σουτ, αλλά είδε τον εκπληκτικό Λούνιν να του λέει “όχι”. Στο 84′ ο Ουκρανός γκολκίπερ της “Βασίλισσας” έκανε ακόμα μια σπουδαία επέμβαση σε βολέ του Χαϊνταρά και κράτησε το μηδέν και τη νίκη για την ομάδα του!

ΓΚΟΛ: – / 49′ Ντίαθ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Σιμακάν, 77′ Πόουλσεν, 85′ Σέσκο / 66′ Καρβαχάλ, 85′ Βινίσιους

Λειψία: Γκουλάτσι, Σιμακάν, Κλόστερμαν, Όρμπαν, Ράουμ, Όλμο (75′ Ελμάς), Χένριχς (75′ Χαϊνταρά), Σλάγκερ (90′ Καμπλ), Σίμονς, Οπέντα (75′ Πόουλσεν), Σέσκο.

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Τσουαμενί, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά, Ντίαθ (84′ λ.τρ. Βάθκεθ), Ροντρίγκο (84′ Χοσελού), Βινίσιους.//Λ.